Przejdź do treści

FRAGILE - Anna Kołodziejczyk, Magda Grzybowska, Paweł Palewicz

Fotorelacja
Opublikowano 13 mar 2023
azg

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wystawy, który potrwa w Gablocie przy Rektoracie  do 28 marca 2023. 

Wystawa Fragile poświęcona jest zagadnieniu szkła artystycznego, ukazując jego materię z trzech różnych perspektyw - z perspektywy artysty szklarza, zajmującego się na co dzień projektowaniem i wykonywaniem szklanych obiektów, z perspektywy rzeźbiarki, która używa naczyń kryształowych jako tworzywa do zakomponowania instalacji ready-made i z perspektywy malarki, która podejmuje tematykę ornamentyki szlifów unikatowych form szklanych.

W tych trzech perspektywach przeplatają się opowieści o historii i współczesności szkła europejskiego.
Magda Grzybowska w instalacji pt. Kryształowa proponuje namysł nad zmiennością estetycznych gustów - zbudowana przez nią „szklana” wieża, nie powstała by zapewne, gdyby nie okoliczność znalezienia wyrzuconych na śmietnik stosów naczyń kryształowych. Praca ta ukazuje moment, w którym rzeczy niegdyś cenne i pożądane tracą nieoczekiwanie swą wartość na skutek pojawienia się nowych  tendencji estetycznych. Malarska seria Fragile Anny Kołodziejczyk  jest z kolei hołdem dla kunsztu historycznych obiektów szkła użytkowego takich jak kielichy, wazy, amfory, pochodzących z hut szkła działających na terenie Dolnego Śląska. Łącznikiem dla tych prac pozostają współcześnie wykonane formy autorstwa Pawła Palewicza, który pracując w technice obróbki szkła na zimno, takiej jak szlifowanie, cięcie, rzeźbienie i polerowanie, podtrzymuje tradycję, tego coraz rzadziej kultywowanego w Europie warsztatu artystycznego.
Wystawę Fragile można więc potraktować jako manifest trwania w łączności z osiągnięciami klasycznego europejskiego rzemiosła i jego piękna.
Ekspozycja została uzupełniona archiwalnymi planszami projektowymi pochodzącymi ze zbiorów Ośrodka Dokumentacji Sztuki ASP we Wrocławiu, będącymi nośnikiem koncepcji projektowych wrocławskiego szkła artystycznego z lat 50 i 60 XX wieku.

 

Fragile

Gablota przy rektoracie
27.02 - 28.03. 2023
Wernisaż: 02.03. 2023, godz. 13.00

Pozostałe aktualności