Figurama 21

Opublikowano 05 paź 2021

XXI Międzynarodowy Przegląd Rysunku Figuratywnego Studentów Wyższych Uczelni Artystycznych

18 września w Galerii Zamek Valeč w Czechach miała miejsce inauguracja XXI edycji Międzynarodowego Przeglądu Rysunku Figuratywnego Studentów Wyższych Uczelni Artystycznych Figurama 21. Imprezę otworzył prof. Boris Jirků twórca projektu Figurama i niestrudzony promotor idei rysunku figuratywnego z Wydziału Sztuki i Desigu im. Władysława Sutnara Uniwersytetu Zachodnioczeskiego w Pilźnie.

XXI edycja Figuramy przebiegała z trudnościami wywołanymi głównie zamknięciem przez długi czas pracowni rysunkowych wszystkich uczestniczących w projekcie Uczelni. Brak możliwości obcowania z modelem w przestrzeni akademickiego studia, nie zraził jednak ani Organizatorów ani Uczestników przeglądu. Studenci przygotowali się do wystawy pracując indywidualnie w domowym zaciszu przeważnie z wizerunkiem własnym lub swoich domowników. Wyniki tego eksperymentu okazały się zaskakujące. Dlatego w tym miejscu chciałabym podziękować zarówno Studentom jak i Dydaktykom za ogromny trud włożony w realizację wielkoformatowych prac rysunkowych.

Spośród zgłoszonych do pierwszego etapu projektu Figurama 21 prac, w marcu 2021 Jury w składzie: ad. Jarosław Grulkowski, prof. Tomasz Pietrek, ad. Marlena Promna-Pietrek, as. Marta Szymczakowska wyłoniło reprezentację Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Autorzy finałowych rysunków to: Zuzanna Janosz, Jadwiga van de Logt, Zofia Mentel, Julia Kochańska, Adam Haberko, Justyna Kazanecka, Joanna Puzdrowska, Marta Pieczarka, Kinga Sternal, Sebastian Prędkiewicz, Katarzyna Naworol, Justyna Siręga, Maria Nolepa, Natalia Kozłowska, Agata Borawska, Aleksandra Damasiewicz, Błażej Kłossak, Julia Błaszczyk, Justyna Kaźmierska, Karolina Piotrowska, Marlena Kłak, Modesta Gorol, Nikola Celer, Paulina Młynek, Jagoda Winkelbauer, Anna Hołowińska

Na wystawie w Zamku Valeč w Czechach zaprezentowane zostały prace następujących Uczestników: Zuzanna Janosz, Kinga Sternal, Justyna Kazanecka, Karolina Piotrowska, Julia Kochańska, Maria Nolepa. Paulina Młynek, Adam Haberko.

Gratulujemy Uczestnikom i zapraszamy do udziału w następnej edycji Figuramy, która będzie prezentowana w Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu w 2022 roku.

Imprezie patronuje JM Rektor ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu prof. Wojciech Pukocz.

ad. Marlena Promna-Pietrek

Kierownik Projektu Figurama ASP Wrocław