Przejdź do treści

Dyplomy FONT nie czcionka 2022

Ogłoszenie
Opublikowano 21 mar 2023
azg

Wśród wyróżnionych także absolwenci naszej uczelni! Gratulujemy!

Kategoria projekt artystyczny - Ula Gołdasz, Zaśmiercenie

Data obrony – czerwiec 2022

Promotor – dr Dagmara Bielecka

Zaśmiercenie, to słowo, które łączy w sobie trzy wyrazy: śmierć, śmieci i śmierdzi. Połączenie wyrazów wskazuje również na stan porzucenia, zapomnienia i rozkładu. Celem pracy było wywołanie szoku estetycznego odbiorcy i zwrócenie uwagi na kilka ważnych dla autorki aspektów:
-Śmierć. Często zapominamy o tym, że ona istnieje, ale za każdym razem wchodząc do sklepu mięsnego mijamy kilkanaście, czy kilkadziesiąt zabitych zwierząt. Dlaczego ich nie widzimy? Bo przybrały inną formę, która pozwala zapomnieć o życiu.
-Marnowanie żywności. Do stworzenia kompozycji wybrałam mięso, gdyż kiedyś była to żywa istota, która podobnie jak ludzie, ma prawo istnieć w naszym świecie, jednak poniosła największą ofiarę - oddała życie. Jedna trzecia zabitych zwierząt trafia do kosza, bo tyle statystycznie wyrzucamy wędlin i mięsa.
-Nadmiar. Sklepy toną od produktów, a my ciągle wybrzydzamy. Nie kończymy jeść tego co mamy w lodówce, bo mamy ochotę na coś innego. Tamto najwyżej wyrzucimy.

Autorka nie chce przekonywać wszystkich do wegetarianizmu, ale skłonić do przemyślanych zakupów i szanowania tego, co mamy.

Ula Gołdasz – Absolwentka i studentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na kierunku Sztuka i Wzornictwo Szkła . Zdobywczyni trzeciego miejsca w międzynarodowym konkursie Stanislav Libenský Award 2022. Działa głównie ze szkłem tworząc obiekty przestrzenne, ale w swoich realizacjach często wykorzystuje także inne materiały. Poza sztuką lubi obcowanie z naturą, co przejawia się w jej pracach. Swoimi działaniami często komentuje to co ją otacza, przedstawiając własny sposób postrzegania świata.

Kategoria publikacja książkowa - Ewa Ziembicka, „Świat zostawia ślad. Opracowanie książkowe zbioru artykułów z dziedziny inżynierii środowiska mających na celu popularyzację wiedzy w tym temacie.”

Data obrony – czerwiec 2022

Promotor – dr Joanna Skrzypiec-Żuchowska

„Świat zostawia ślad” to publikacja, która powstała w odpowiedzi na dyskusję o zmianach klimatycznych i środowisku oraz na rosnące zainteresowanie młodzieży tymi problemami. Projekt powstał w z inicjatywy projektantki Ewy Ziembickiej we współpracy z Instytutem Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego. W książce znajduje się 20 artykułów, w których naukowcy zrozumiałym językiem opowiadają o zagadnieniach tj. zanieczyszczeniu gleb i wody, kanalizacji czy śladzie węglowym.
Między tekstami pojawiają się ilustracje wykonane w technice kolażu cyfrowego z elementami rysunku. Dodatkowym przerywnikiem są rozkładówki „Twój ruch”, na których autorka podpowiada jak na co dzień zachowywać się ekologicznie.

Książka została zaprojektowana z wykorzystaniem certyfikowanych materiałów, tak by jako obiekt powielała wartości, jakie przekazuje. Na okładce użyty jest papier, do którego produkcji wykorzystuje się odpady kaletnicze, a wypalony laserowo tytuł minimalizuje zużycie farb. Publikacja została wydana i służy promocji kierunku Inżynieria Środowiska na UZ, zachęcając młode osoby do kształcenia się w tej dziedzinie.

Ewa Ziembicka – Projektantka, ilustratorka i graficzka urodzona w Zielonej Górze w 1998 roku. Absolwentka grafiki na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, specjalizująca się w projektowaniu książek i wklęsłodrukach. Inspiruje ją natura, światło i nieoczywiste piękno codzienności, co obecnie eksploruje w szkicach i rysunkach. W portfolio posiada kilka autorskich książek ilustrowanych oraz projekty dla klientów prywatnych, firm i instytucji publicznych. Pasjonuje się strategiami i brandingiem, ale swoją przyszłość widzi w projektowaniu publikacji. Po studiach odbyła staż w portugalskim studiu Gémeo Luís.

Kategoria wzornictwo - Roksolana Anastasiia Domanska, Bezład - projekt gry o charakterze otwartym, rozwijającej zdolności manualne oraz myślenie abstrakcyjne

Data obrony – październik 2022

Promotor – dr Krzysztof Kubasek

Bezład jest grą, bazującą na prostym koncepcie - równowadze.

Jest propozycją na świadome odkrycie, czym jest zabawa oraz jak dzięki tej prostej czynności możemy lepiej rozumieć nasze miejsce w fizycznym świecie i jego prawach.

Gra powstała w postaci dwóch niezależnych zestawów: architektonicznego i organicznego, składających się z podstawy - drewnianych elementów prefabrykowanych - i części spersonalizowanej. Kształt poszczególnych elementów wywodzi się z właściwości konstrukcyjnych materiałów (drewna, stali i TPE), oferujących różne doznania haptyczne i odmienne sposoby na wykorzystywanie komponentów podczas gry.

Za pomocą strony internetowej użytkownik ma możliwość uczestniczyć w procesie tworzenia: wprowadzając wytyczoną przez niego kombinację liczb, otrzymuje jedyny w swoim rodzaju zestaw, wygenerowany za pomocą algorytmu AI. Technologie produkcji, pozwalające na personalizację to gięcie drutu i druk 3D.

Sama nazwa - Bezład - nawiązuje do stanu fizycznego chaosu, następującego tuż po cierpliwie konstruowanym i nieuchwytnym momencie równowagi.

Roksolana Anastasiia Domanska – Jest absolwentką Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta.

Pozostałe aktualności