Dni Narodowego Centrum Nauki

Centrum kongresowe Politechniki Wrocławskiej

ul. Janiszewskiego
Wrocław

Dni Narodowego Centrum Nauki to wydarzenie cykliczne, odbywające się za każdym razem w innej części Polski. Jego celem jest zaprezentowanie oferty NCN badaczkom i badaczom pracującym w ośrodkach akademickich i naukowych w całym kraju oraz zachęcenie ich do udziału w konkursach organizowanych przez Centrum.

Gospodarzem tegorocznych Dni NCN będzie Politechnika Wrocławska, współorganizatorami będą jednostki naukowe z południowo-zachodniej Polski reprezentowane przez Kolegium Prorektorów ds. Nauki Uczelni Wrocławia i Opola.

Podczas Dni NCN chcemy poruszać tematy istotne dla naukowców i wspierać ich w prowadzeniu bardzo dobrych jakościowo badań. Nasza wizyta we Wrocławiu to okazja do podniesienia kompetencji badaczek i badaczy z tej części Polski w zakresie planowania i realizacji projektów oraz wyjaśnienia pojawiających się wątpliwości – podkreśla Marcin Liana, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Nauki.

W programie Dni NCN przewidziano spotkanie "Damy Radę! Spotkanie Rady NCN ze środowiskiem naukowym", umożliwiające interakcję między wszystkimi uczestnikami. Dyskusja będzie dotyczyć założeń systemu grantowego NCN, zasad rządzących procedurami konkursowymi i odwoławczymi oraz ostatnich zmian regulaminów, w kontekście obecnej sytuacji gospodarczej oraz geopolitycznej w Europie. Zainteresowani uczestnicy mogą zgłosić pytanie lub temat do dyskusji.

Plakat promujący Dni Narodowego Centrum Nauki

Istotnym punktem programu Dni NCN będzie również spotkanie poświęcone polityce Narodowego Centrum Nauki dotyczącej otwartych danych badawczych oraz praktycznych aspektów związanych z tym zagadnieniem. Uczestnicy będą mieli okazję posłuchać, dlaczego zapewnienie otwartego dostępu jest ważne, dowiedzieć się, jak konstruować pan zarządzania danymi (ang. Data Management Plan, DMP) we wniosku do NCN oraz jak przebiega proces jego oceny.

W trakcie Dni NCN będzie można wysłuchać także prezentacji laureatów konkursów NCN, którzy opowiedzą o prowadzonych przez siebie badaniach oraz uzyskanych wynikach.

Część sesji zaplanowanych w ramach Dni NCN będzie miała charakter praktyczny. Nowością w tej edycji wydarzenia będą trzy warsztaty dla wnioskodawców dotyczące oceny wniosków w NCN. Ich uczestnicy wcielą się w rolę ekspertów oceniających wnioski o finansowanie projektów badawczych. Materiałem do pracy tzw. “mock-panelu” będą autentyczne wnioski, których autorzy zgodzili się na wykorzystanie ich w celach szkoleniowych. Warsztaty podzielone na trzy grupy (HS, ST i NZ) mają na celu nie tylko symulację procesu oceny wniosków w NCN, lecz również przekazanie wiedzy na temat procedur i zasad konkursowych Centrum.

Tradycyjnie w ramach Dni NCN odbędą się również warsztaty dla pracowników administracyjnych uczelni i instytutów naukowych, podczas których omówione zostaną takie zagadnienia jak proces podpisywania umów, zasady realizacji, raportowania, rozliczenia i kontroli projektów.

Program Dni NCN 2023

Rejestracja na Dni NCN 2023

Spotkania będą odbywały się w centrum kongresowym Politechniki Wrocławskiej przy ul. Janiszewskiego we Wrocławiu.  Część spotkań ma charakter otwarty, na niektóre obowiązuje wcześniejsza rejestracja.

Dni NCN odbywają się od 2013 roku. Poprzednie edycje odbyły się m.in. w Katowicach, Lublinie, Olsztynie, Gdańsku i Łodzi, a ostatnia – w 2022 roku w Białymstoku.

Pozostałe wydarzenia