Czarnoksiężnik z krainy Oz

Opublikowano 23 mar 2022
im

19 marca w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu odbyła się premiera spektaklu „Czarnoksiężnik z krainy Oz” w adaptacji i reżyserii Arkadiusza Klucznika. Autorem scenografii, kostiumów i projekcji do przedstawienia był dr Mateusz Mirowski, adiunkt Katedry Scenografii.

Spektakl, oparty na najsłynniejszej amerykańskiej baśni autorstwa L. F. Bauma, opowiada o podróży Dorotki, dziewczynki mieszkającej w stanie Kansas, która dzięki splotowi zdarzeń przenosi się z szarego stanu do kolorowej i magicznej Krainy Oz. Chcąc odnaleźć drogę powrotną do domu, Dorota spotyka zarówno dobre, jak i złe postaci. Jej przyjaciółmi stają się surrealistyczni bohaterowie: Strach na Wróble, Blaszany Drwal i Lew. Każdy z nich poszukuje fragmentu swojej osobowości i wspólnie z Dorotką przeżywają barwne przygody. Cała historia opisana przez Bauma wydaje się wyjęta z literatury czy plastyki surrealistycznej i taką też estetykę obrano w inscenizacji wałbrzyskiego "Oza".

scenariusz i reżyseria: Arkadiusz Klucznik
teksty piosenek: Dariusz Czajkowski
muzyka: Piotr Klimek
scenografia i kostiumy: Mateusz Mirowski