Przejdź do treści

Błotko w galerii SIC! BWA Wrocław

Opublikowano 13 wrz 2023
and
Data
22 wrz — 29 paź 2023
Wernisaż: 22.09.10123 r., godz. 18:00
Miejsce

galeria SIC! BWA Wrocław

pl. Tadeusza Kościuszki 9
50-438 Wrocław

Wystawa Błotko jest opowieścią dzieci o glinie i przyrodzie, której ta materia jest częścią. Resztę może oddać tylko wyobraźnia czerpiąca z doświadczeń przyrody. A to jest już w rękach, głowach i interpretacjach odbiorców i odbiorczyń. Nie chcemy tłumaczyć świata, raczej go doświadczać i szukać własnych wyobrażeń. 

Wystawa Błotko w galerii SIC! BWA Wrocław

Błotko stanowi efekt pleneru artystycznego, w którym wzięły udział dzieci. Plener poprowadziła artystka Natalia Kopytko, odpowiadająca również za scenografię wystawy. Projektant Bartosz Brylewski pokazał, jak szukać dzikiej gliny i co można z niej stworzyć. Biolog i badacz nietoperzy Łukasz Iwaniuk opowiedział o sposobach wykorzystywania błota przez zwierzęta do budowania norek, gniazd i kryjówek. Zainspirowani budownictwem zwierząt oraz gliną, uczestniczki i uczestnicy pleneru stworzyli następnie wystawę o świecie przyrody i wyobraźni.   

Glina, choć od wieków wykorzystywana jest do tworzenia przedmiotów użytkowych, potrafi rozbudzać i inspirować do tworzenia świata magicznego, pełnego tajemnic i znaczeń. Według mitu greckiego Prometeusz ulepił człowieka z gliny pomieszanej ze łzami. Duszę zaś dał mu z boskiego ognia, który ukradł z rydwanu boga Heliosa. Powiedzenie, że jest się z tej samej gliny oznacza, że jest się do siebie podobnym. Wyobraźmy więc sobie, że, trzymając w rękach glinę, dotykamy przyrody. Jesteśmy jej częścią.  

kuratorka: Joanna Synowiec

Pozostałe wydarzenia