"Beginning. Politics. Symbol."

Opublikowano 22 Maj 2009

Wystawa Marii Juchnowskiej / Sztokholm Galeria Konstfack /1.06.2009 godz 17:00

"Sztuka jest ekshibicjonizmem, ekshibicjonizm jest sztuką. Sztuka jest dla mnie sprawą bardzo osobistą. Ponieważ dotyka mnie tak dużo mogłabym mówić o problemach całego świata niestety jestem tylko jedna więc muszę wybrać kilka problemów o których chcę powiedzieć. Dlatego tnę, wybieram, ograniczam i brnę do punktu tego najważniejszego tego celowego tego który najbardziej mnie dotyczy. Inspiracje są we mnie nie muszę ich szukać, to problemy ,związane z "innością" w społeczeństwie tak zawsze obecną w moim życiu: segregacją, generalizacją, innością fizyczną, umysłową, rasową ,religijną, seksualną... (...) Barwa jest jednym z wiodących aspektów w mojej twórczości, używam bieli i czerni, wyodrębniam rasę obiektu. Separuję i łącze w jedno. Dotyczy mnie to, bo tak dziwnie wygląda biały człowiek z czarnym idący na spacer razem za rękę gdzie wszyscy i wszystko jest do siebie podobne,poprawnie nudne i monotonne w społecznym przekonaniu białe z białym czarne z czarnym. Choć tak naprawdę nie ma czystej bieli ani czerni i co jest białe a co czarne..." Zdecydowałam się na realizację trzech projektów jednocześnie które są od siebie różne w wymowie...."Beginning. Politics. Symbol." Prezentowane zdjęcia pochodzą z filmu pt."Politics is a terror of minds, consume" który pojawi się na wystawie. Maria Juchnowska Maria jest studentka 4 roku wydziału Ceramiki i Szkła w pracowni Profesora Przemysława Lasaka i Adiunkta Adama Abla. Obecnie przebywa na stypendium W Sztokholmie na Uczelni Konstfack.