Przejdź do treści

Archikolaże, Ewa P. Porębska

Opublikowano 13 sty 2023
and
Data
15 sty — 15 lut 2023
Oprowadzenie autorskie – 15.01.2023, godz. 17:30
Miejsce

ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury

Pasaż Stefana Wiecheckiego
„Wiecha” 4
00-017 Warszawa

Listy Jerzego Sołtana, Andrzeja Wajdy, Bogdana Paczowskiego, archiwalne zdjęcia i fragmenty dawnych programów telewizyjnych, cytaty z wypowiedzi znaczących postaci architektury, a przede wszystkim opowieść o architektonicznych ideałach i pokusach oraz  o postawach projektantów i zmianach architektonicznych priorytetów wobec wyzwań, jakie niosą współczesne czasy – to wszystko zobaczyć można na wystawie Archikolaże w warszawskim Zodiaku.

15 stycznia o godzinie 17.30 redakcja Architektury-murator zaprasza na jedyne oficjalne autorskie oprowadzanie po wystawie Archikolaże,  która powstała z okazji 40-lecia pracy Ewy P. Porębskiej w mediach architektonicznych.

Wystawa #Archikolaże jest krytyczną refleksją nad współczesną architekturą. To także opowieść o ideałach, postawach projektantów i zmianach architektonicznych priorytetów.

Skąd nazwa Archikolaże? Kolaż otwiera ścieżkę wiedzy na podszepty intuicji. Dlatego chętnie stosuję go jako metodę pracy, co sygnalizuję na wystawie, na której zdjęcia, świadectwa i dokumenty przenikają się z ulotnymi i wciąż jeszcze nieoczywistymi dla krytyki architektonicznej otwartymi formami (znanymi na przykład z social mediów), by podkreślić złożoność i wielopłaszczyznowość krytycznego zaangażowania.

O czym jest ta wystawa? O wartościach. O tym, że architektura jest przede wszystkim miejscem do życia, a nie błyskotliwym fetyszem – którym bywa, i za jaki w wielu środowiskach uchodzi.  twierdzi autorka.

Grafika promująca wystawę Archikolaże  Ewy P. Porębskiej

Pozostałe wydarzenia