Przejdź do treści

ALBERTYNA KACALAK W BRATYSŁAWIE 

Ogłoszenie
Opublikowano 17 Maj 2013

Wernisaż w Instytucie Polskim w Bratysławie 30 maja godz. 18.00

ALBERTYNA KACALAK W BRATYSŁAWIE

30.05.2013

Cykl obrazów Albertyny Kacalak pt.: "Lubiąż" to wcielenie się w świat siebie, swoich emocji sprzed 15 lat i użycie malarskiej materii jako medium podróżującego w obie strony czasu (bo przecież tamte emocje są „ubrane" w dzisiejszą szatę malarskich środków wyrazu, niejako narzucające swój język dzisiejszej Albertyny tamtej dziewczynce, niejako wyręczające tamtą swoją dzisiejszą zdolnością artykulacji), to wszystko sprawia, iż „Lubiąż" jest cyklem zupełnie odmiennym i oryginalnym.

Jednak ten świat ma swoje specyficum, o którym trzeba powiedzieć, aby to wszystko zobaczyć w jeszcze innym świetle. To Lubiąż. Te wszystkie zabawy, gry, figle, psoty rozgrywają się w konkretnym czasie i przestrzeni. To schyłek XX wieku i schyłek dzieciństwa Albertyny. To też miejsce, w którym się to rozgrywa, bowiem jest to relatywnie zamknięty świat. Ona i dwójka młodszych braci wraz z dwójką dalszych z sąsiedztwa mieszkają w olbrzymim kompleksie szpitala psychiatrycznego, w którym pracują rodzice. Co ciekawe, poza jednym wyjątkiem, w obrazach dorośli, zarówno personel jak i pacjenci, są nieobecni. Jak w magicznym pudełku, to zamknięty świat w innym zamkniętym świecie, poza którym istnieje ten nasz.

Cykl „Lubiąż", choć czerpie z tamtego świata, używa narzędzi, przestrzega przepisów i diety, zasad konstrukcji, to jednak kwestionuje reguły. Albertyna wychodzi poza bramę, żeby spojrzeć na siebie i swoją sztukę innymi oczami. Na początku są to oczy dziesięciolatki. Jednak za bramą jest ten trzeci Lubiąż. Pozostaje sprawą otwartą, którą ze ścieżek i w którym kierunku poprowadzi to doświadczenie. Co stanie się drogowskazem? Czy wieże klasztoru skrywającego dzieła dawnych mistrzów, czy skrzydła wiatraka na wzgórzu, czy refleksy wilgotnej gleby odbijające się w zakolu Odry, a może neony sklepu łamiące poświatę telewizorów?

Mirosław Jasiński

Wystawy zewnętrzne oraz promocja sztuki polskiej, a szczególnie wrocławskiej za granicą, są stałym elementem programu Galerii Miejskiej.

30.05.2013 odbędzie się wernisaż wystawy w Instytucie Polskim w Bratysławie, o godzinie 18.00

11.07.2013 odbędzie się wernisaż wystawy w Galerii Vernon w Pradze.

źródło: http://galeriamiejska.pl/aktualnosci/00073_albertyna-kacalak-w-bratyslawie

Pozostałe aktualności