Anna Juchnowicz - Książka artystyczna

 Anna Juchnowicz - Książka artystyczna

Wystawa książki artystycznej wyhodowanej z bakteryjnej celulozy Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, 06.04.2018 - 20.04.2018.

Szanowni Państwo,

z przyjemnością zapraszam do Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi na wernisaż książki artystycznej wyhodowanej z bionanocelulozy. Spotkałam się z tym materiałem przypadkowo - dostałam zaczyn do kombuczy, czyli gazowanego napoju na bazie herbaty, który wytwarza się za pomocą symbiotycznej kolonii bakterii i drożdży. Zauważyłam, że wskutek tego procesu na powierzchni naczynia powstaje gruba warstwa i postanowiłam dowiedzieć się więcej o jej właściwościach. Okazało się, że jest to celuloza wytwarzana przez bakterie. Szybko stała się ona głównym celem mojej "hodowli", natomiast kombucza - produktem ubocznym.
Muzeum Książki Artystycznej wydało mi się idealnym miejscem, by zaprezentować obiekt tak dziwny i nadal nazywać go książką artystyczną, po raz kolejny badając granice jej definicji - co sprawia, że książka jest książką? Czy to, że ma tekst? Strony? Okładkę? Że o czymś opowiada? Co sprawia że coś nie jest zwykłą książką - tylko książką artystyczną?
Dziękuję serdecznie Jadwidze i Januszowi Tryzno, gospodarzom Muzeum Książki Artystycznej, za umożliwienie mi zorganizowania wystawy w zabytkowym gabinecie Henryka Grohmana, pani Teresie Pankiewicz z Instytutu Biochemii Technicznej Politechniki Łódzkiej za fascynujący wykład w trakcie wernisażu, oraz wszystkim gościom przybyłym w tym dniu i odwiedzającym Muzeum; a także Kamie od której dostałam pierwsze “grzybki herbaciane”… "

https://the9books.wordpress.com/2018/04/08/irrtum/

Z pozdrowieniami
Anna Juchnowicz

Materiały: Anna Juchnowicz
Zamieścił: Damian Banasz

Galeria:

Więcej »