Przejdź do treści

Żegnamy profesor Barbarę Zworską - Raziuk

Ogłoszenie
Opublikowano 23 lip 2019

Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci profesor Barbary Zworskiej – Raziuk

Odeszła od nas droga nam osoba o niezwykłej życzliwości i osobowości, o wyjątkowym talencie, wybitna artystka szkła i znakomity pedagog - wychowawca wielu pokoleń studentów naszej Uczelni.

Uhonorowana odznaczeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zasłużony dla Kultury Polskiej i Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Rodzinie i Najbliższym składamy wyrazy głębokiego współczucia

Rektor i Senat oraz pracownicy i studenci Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu


Od 1985 roku zatrudniona w macierzystej Katedrze Szkła, w pracowni Projektowania Szkła prof. Henryka Wilkowskiego, jako asystent, a od 1995 jako adiunkt. Do 2009 roku prowadziła pracownię Podstaw Projektowania Szkła dla II roku we współpracy z dr hab. Wojciechem Peszko. Jako profesor wrocławskiej ASP od 2009 r. kierowała II Pracownią Szkła Artystycznego, współpracując z as. dr Dagmarą Bielecką, a w roku 2016 uzyskała tytuł profesora. Członek Rady Wydziału od roku 1990 i członek Senatu ASP w kadencji 2000-2004.

Twórczość Barbary Zworskiej - Raziuk to obiekty realizowane w tworzywie szklanym i ceramicznym, łączące oba materiały i posiadające cechy rzeźbiarskie i optyczne. Na początku drogi artystycznej stosowała techniki slumpingu i fusingu, by następnie odnaleźć pełnię wyrazu w rzeźbach kreowanych ze szkła płaskiego, które wchodząc w relacje ze światłem tworzą ekspresyjne i zarazem poetycko- liryczne przestrzenne obiekty. W swoim dorobku posiada udział w licznych wystawach indywidualnych w Polsce i za granicą, m.in.: „Światłocienie"- Galeria Szkła i Ceramiki, BWA Wrocław, 2001; „Dwa pokolenia, trzy postawy" - Galeria Design BWA, Wrocław 2002; „Sekrecje" - Galeria SiC!, BWA Wrocław, 2013 oraz w ponad 70 wystawach zbiorowych w Polsce, Belgii, Czechach, Danii, Finlandii, Francji, Holandii, Maroko, Rosji i Ukrainie. Jej prace znajdują się w zbiorach muzealnych w Polsce, m.in. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Sztuki Użytkowej w Poznaniu, Muzeum Okręgowym w Sosnowcu, Muzeum Okręgowym w Sandomierzu, Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, Muzeum Miejskim w Nowej Soli, zbiorach BWA Zamek Książ, a także w krajowych i zagranicznych kolekcjach prywatnych – w Belgii, Danii, Niemczech i USA.


Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek 30 lipca o godzinie 12.00 na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu


inf. Prorektor ds dydaktycznych i studenckich

prof. B. Mak - Sobota

inf. zam. M. Szumiejko DOS

Pozostałe aktualności