Przejdź do treści

Promotor w Szkole Doktorskiej

dr hab. Magdalena Wosik

Wydział Grafiki i Sztuki Mediów, Katedra Projektowania Graficznego, Pracownia Książki

 

Charakterystyka działalności twórczej

Graficzka, ilustratorka, autorka rysunków i tekstów, wykładowca. Obecnie prowadzi wraz z Joanną Skrzypiec-Żuchowską Pracownię Książki. Przez 13 lat publikowała rysunki w „Gazecie Wyborczej” i „Gazecie Wrocławskiej. Polska The Times”. Jako ilustrator i grafik zajmujący się edytorstwem pracowała dla: „Formatu”, „Notatnika Teatralnego” oraz wydawnictw: PWN, Atut, Rosner i Wspólnicy, Telbit. Projektowała plakaty i zajmowała się ekslibrisem oraz małą formą graficzną. Jako ilustratorka współpracowała z takimi tytułami, jak: „Gazeta Wyborcza”, „Gazeta Wrocławska”, „Słowo Polskie”, „Polska The Times”, „Gazeta Warmii i Mazur”, „Metro”, „Deska”, „Region” (Silesia Bohemia Saxonia) i licznymi pismami branżowymi i portalami internetowymi (min. z money.pl.) Przez kilka lat 2004-2008 pisała i rysowała dla dwutygodnika dla najmłodszych „Miś”. Od 2007 do dziś współpracuje z miesięcznikiem dziecięcym „Świerszczyk”. Od kilku lat koncentruje się w swojej działalności na plakacie, rysunku satyrycznym i ilustracji dla dzieci. Ilustruje teksty innych autorów ale ma także na swoim koncie autorskie książki. Jest współautorką (z Piotrem Rychlem) antykolorowanek „O! Ja cię! Smok w krawacie!” i „Agencja z o. o.” (Wydawnictwo Bajka) i autorką „Wytęż wzrok! czyli ukryte obrazki” i „Ale Draka! Rysuję zwierzaka!” (Nasza Księgarnia). Dla wrocławskiego Ossolineum zaprojektowała i narysowała trzy komiksowe zeszyty „Pana Tadeusza w obrazkach”.
Brała udział w ponad dwustu wystawach zbiorowych i ponad trzydziestu indywidualnych w Polsce i za granicą. Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień za grafiki, ekslibrisy, rysunki satyryczne, plakaty, ilustracje do książek a nawet projekt lampy.
https://www.instagram.com/magda_wosik/

Najważniejsze osiągnięcia

1. Nagroda za Najlepszą Książkę dla Dzieci Przecinek i Kropka 2019 dla książki Marcina Szczygielskiego z moimi ilustracjami pt. „Pomylony narzeczony” w kategorii książek dla dzieci 10-13 lat

2. Nagroda za Najlepszą Książkę dla Dzieci Przecinek i Kropka 2018 dla książki Marcina Szczygielskiego z moimi ilustracjami pt. „Bez piątej klepki” w kategorii książek dla dzieci 10-13 lat

3. Price for cartoon na 24th Gabrovo Biennial of Humour and Satire in Art, Bułgaria, 2019

4. Pierwsza Nagroda w XX Otwartym Międzynarodowym Konkursie na Rysunek Satyryczny „Światło”, Zielona Góra, 2018

5. Grand Prix Satyrykonu, 2017

6. Nagroda Literacka Miasta Stołecznego Warszawy w Kategorii Literatura Dziecięca
(za ilustracje do książki Marcina Szczygielskiego „Klątwa dziewiątych urodzin”, Wyd. Bajka), 2017

Opieka promotorska

Język w jakim prowadzone będzie seminarium

polski

Charakterystyka projektów i badań, w które ma zostać włączony doktorant, w tym oczekiwane kompetencje praktyczne i teoretyczne doktoranta

Pracownia Książki to miejsce gdzie pochylamy się przede wszystkim nad obiektem – bardzo szeroko, rozumianym – jakim jest książka.
W klasycznym ujęciu, interesują nas poszczególne jej części, jej budowa, relacje między formą i treścią. Istotną zajmującą nas kwestią są sposoby prowadzenia narracji – w szczególny przypadku książki obrazkowej oparte jedynie na odpowiednim operowaniu ilustracją.
Książka to także formalny i znaczeniowy punkt wyjścia do szerszych rozważań i poszukiwań graficznych. Każdy z elementów wykorzystywanych w książce, możemy potraktować bardzo indywidualnie, wyciągnąć na plan pierwszy i nadać mu nowe znaczenia i funkcje.

Studenci w pracowni dyplomującej oraz na studiach doktorskich najczęściej pracują nad autorskimi rozwiązaniami, zarówno na poziomie poszukiwania formy jak optymalnego łączenia jej z treścią.
Na tym etapie wymagamy znajomości programów do składu (głównie InDesign), swobodnego poruszania się w kwestiach doboru fontów, orientacji w podstawowych zasadach poprawności składu a także umiejętności budowania linearnej narracji. Oczekujemy twórczego poszukiwania rozwiązań w zakresie wszystkich wymienionych zagadnień.

Charakterystyka współpracy dydaktycznej doktoranta z promotorem

1. Zmiana skali obrazu – ilustracja a plakat
Celem realizacji zadania jest poszukiwanie nowych rozwiązań formalnych w szeroko rozumianej ilustracji oraz praca nad własną stylistyką w plakacie a przede wszystkim wykorzystanie rysunku / rysunku satyrycznego w plakatach.

2. Satyra i humor w rysunku ilustracyjnym, w grafice prasowej i innych
formach wydawniczych
Głównym celem realizacji zadania są próby zawierania elementów humoru nie tylko w treści ale także w formie ilustracji. Wykorzystanie powstałych obrazów w różnych formach użytkowych, w plakacie, w książce czy innych formach wydawniczych