Malarstwo / studia stacjonarne 5-letnie

Kierunek Malarstwo zapewnia kształcenie wybijających się intelektualnie, biegłych warsztatowo, wszechstronnych i niezależnych twórców o silnej motywacji artystycznej, zdolnych osiągać sukcesy na polu indywidualnej pracy z zakresu sztuk pięknych oraz w zakresie zespołowej realizacji projektów artystycznych.

Kształcimy w dziedzinach odwołujących się do idei społecznego posłannictwa sztuki oraz jej multimedialnych odmian, powiązanych z video i Internetem. Jednym z podstawowych założeń kształcenia na kierunku malarstwo jest poszerzenie warsztatu artystycznego i możliwości realizacyjnych absolwenta o dziedziny i techniki wykraczające poza tradycyjnie rozumiane malarstwo sztalugowe (multimedia, media elektroniczne, malarstwo architektoniczne, itd.)

Pracownie Malarstwo

Jak się u nas studiuje?

Gdzie będziesz studiować i z jakich pracowni możesz korzystać

Posiadamy  infrastrukturę badawczą w postaci standardowo wyposażonych pracowni malarstwa i rysunku oraz specjalistycznie wyposażonych pozostałych pracowni, zapewniających studentom m.in. dostęp do stanowisk komputerowych wraz z odpowiednim oprogramowaniem, studia fotograficznego, sali kinowej, sprzętu audio-video.

To są idealne studia dla Ciebie jeśli...
  • interesujesz się kulturą i sztuką,
  • malowanie jest Twoją pasją,
  • lubisz zgłębiać zagadnienia plastyczne, takie jak zasady kompozycji, czy proporcji,
  • myślisz abstrakcyjnie.
Staże, praktyki zawodowe, wyjazdy zagraniczne

Jeśli zechcesz by Twój proces kształcenia był jeszcze pełniejszy, będziesz mógł skorzystać z wyjazdów na studia, kursy i praktyki zagraniczne w ramach programu Erasmus+.

Dzięki nim zdobędziesz nowe doświadczenia oraz poszerzysz swoje umiejętności artystyczne, projektowe oraz językowe. Współpracujemy z ponad 100 uczelniami, będziesz więc mieć w czym wybierać. Oto niektóre z naszych partnerskich uczelni, które chętnie przyjmują studentów kierunku Malarstwo:

• Ecole Nationale Superieure d'Art de Bourges / Bourges / Francja
  • Universitat Politècnica de Valèncias / Walencja / Hiszpania
  • Hochschule fur Bildende Kunste Braunschweig / Brunszwik / Niemcy
  • Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave / Bratysława / Słowacja
  • Accademia di Belle Arti di Brera / Mediolan / Włochy
Co po studiach?

Niezależnie od tego, czy chciałbyś w przyszłości podbijać świat sztuki jako wybitny artysta, prowadzić małą firmę produkującą unikatowe przedmioty, dzielić się swoją wiedzą jako instruktor, czy wykładowca, albo współpracować z przemysłem lub instytucjami publicznymi i realizować projekty na dużą skalę, to mamy dla Ciebie świetną wiadomość. Jesteś w idealnym miejscu. Przez kolejne lata będziemy wspierać Cię przy realizowaniu każdej z wybranych przez Ciebie ścieżek kariery. Będziemy Cię uczyć, zadawać pytania, pomagać szukać na nie odpowiedzi, a także inspirować do poszerzania Twoich horyzontów i badania możliwości.

Jeśli zastanawiasz się, jaki mógłbyś wykonywać zawód po kierunku Malarstwo, to rzuć okiem na niektóre z naszych propozycji:
• Artysta malarz,
• Krytyk sztuki,
• Animator kultury,
• Twórca malarstwa architektonicznego, np. murali czy fresków,
• Twórca wideo, mappingu, instalacji oraz spektakli multimedialnych.

Jak zostać naszym studentem?

Wystarczy, że zdasz maturę z wybranych przez siebie przedmiotów. Jakich? Ta decyzja należy do Ciebie. Najlepiej jeśli zdecydujesz się na te, dzięki którym przejdziesz egzamin gładko.

Kolejny krok to przystąpienie do egzaminu wstępnego. Ma on kilka etapów. W pierwszej kolejności czeka Cię przegląd zgromadzonych do tej pory prac. Powinny one pokazywać Twoje zainteresowanie sztukami plastycznymi oraz wybranym kierunkiem. Po tzw. teczce czekają cię jeszcze egzaminy z rysunku, malarstwa, zadania specjalistyczne oraz rozmowa. Szczegóły znajdziesz w zakładce Rekrutacja.

Zanim jednak przystąpisz do egzaminów zapraszamy Cię na konsultacje oraz kursy przedegzaminacyjne. W ich czasie będziesz mógł wysłuchać opinii naszych dydaktyków oraz pod ich czujnym okiem wykonać prace rysunkowe, malarskie oraz rzeźbiarskie.

Powodzenia!