Przejdź do treści

Wyspa Dnia Poprzedniego

Fotorelacja
Opublikowano 25 sty 2024
im

12 stycznia w obecności dyrektora Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Roberta Czuchnowskiego, kuratorów prof. Bartosza Płachno i Łukasza Huculaka oraz artystek i artystów otwarto w Krakowie wystawę, na której szeroko prezentowane były prace twórców związanych z wrocławską ASP.

Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu od kilku lat jest współorganizatorem projektu „Na Pograniczu Światów” który odbywa się w Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tegoroczna edycja pod tytułem „Wyspa Dnia Poprzedniego” przenosi nas w czas odkryć geograficznych, zamorskich podróży i penetracji nowych lądów, które dostarczały rzadkie endemity, nieznane naturalia oraz artefakty, które wzbudzały pożądanie europejskich kolekcjonerów. Na wyprawy zabierano  często także naukowców i artystów, którzy dokumentowali ich przebieg oraz pozyskane znaleziska.

Na wystawie zobaczyć można prace 18 artystów i artystek związanych z ASP we Wrocławiu, UMCS w Lublinie, ASP w Krakowie, ASP w Katowicach i ASP w Gdańsku: Leny Achtelik, Pawła Baśnika, Rafała Borcza, Łukasza Huculaka, Mikołaja Kowalskiego, Krzysztofa Marchlaka, Kamila Moskowczenko, Anny Kołodziejczyk, Kamila Kukli, Tomasza Kulki, Małgorzaty Pawlak, Moniki Polak, Wojciecha Sobczyka, Łukasza Stokłosy, Sławomira Tomana i Marcina Zawickiego oraz duetu artystycznego Inside Job (Ula Lucińska, Michał Knychaus).

Pracom towarzyszą naturalia (m.in. minerały, koralowce, zwierzęta i szkielety) wypożyczone z kolekcji CEP oraz odlewy twarzy Pigmejów wypożyczone z Zakładu Antropologii – Instytutu Zoologii i Badań Biomedycznych.

Wystawę oglądać można do 8 lutego 2024.

Pozostałe aktualności