Wyspa Dnia Poprzedniego

Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego

ul. Gronostajowa 5
30-387 Kraków

Zapraszamy na wystawę Wyspa Dnia Poprzedniego, która zostanie otwarta w piątek 12 stycznia o godz. 18:00 w Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Rozległy horyzont, bezkresny błękit morza, lekkość obłoków, nieoswojony pejzaż i rzadkie endemity. Wysiłek pokonania morskich odmętów nagradza egzotyczna fauna i bogactwo flory. Wyspa zjawia się jako malarski motyw i symbol szczęścia u Watteau, jako miejsce niedzielnych przechadzek u Seurata, lecz także jako wyspa umarłych u Böcklina czy podbiegunowa Ultima Thule u Edwina Churcha.

Zaproszenie

Kolejna edycja projektu, w ramach którego w krakowskim Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ obok naturaliów prezentowane są dzieła sztuki, nawiązuje do poznawczego imperatywu, który gnał Marco Polo, Benedykta Polaka czy Aleksandra Humboldta ku nieznanym lądom. Biorący udział w wystawie artyści związani z ASP we Wrocławiu, ASP i UP w Krakowie, ASP w Katowicach, UMCS w Lublinie i ASP w Gdańsku, wcielą się na chwilę w rolę towarzyszących wyprawom wielkich odkrywców malarzy i rytowników, którzy zobowiązani do tworzenia wizerunków napotkanych dziwów stawiali fundamenty nowożytnej dokumentacji naukowej. Podejmą próbę wizualnej rekonstrukcji geografii i topografii egzotycznych lądów oraz morfologii napotkanych tam okazów.

Paweł Baśnik, Czaszka, olej na płótnie, 50x40 cm, 2023
<p>Paweł Baśnik, Czaszka, olej na płótnie, 50x40 cm, 2023</p>
<p>Mikołaj Kowalski, Zegar kwiatowy, 2023, siedem płytek 17x15 cm, układ elektroniczny na laminacie szklanym, fragment 1</p>
<p>Monika Polak, AB#5, żywica syntetyczna, pigment, klej termotopliwy, woda, szkło, korek, wymiary zmienne, max rozm. naczynia 19 cm x 6 cm, 2023, DETAL 1</p>
<p>Tomasz Kulka, Zimnica Pospolita i Butelczak topniejący, tempera jajowa na desce, szlagmetal,19x26,5x3,5 cm,2023</p>
Anna Kołodziejczyk, 22 Rock Garden, 55x40, akryl na płótnie, 2022
<p>Anna Kołodziejczyk, 22 Rock Garden, 55x40, akryl na płótnie, 2022</p>
Diaphanous Growth II
<p>Diaphanous Growth II</p>
Lena Achtelik, Ceramika
<p>Lena Achtelik, Ceramika&nbsp;</p>
Lena Achtelik, Czaszki
<p>Lena Achtelik, Czaszki</p>
Łukasz Huculak, Antenat, 2023, tempera na desce, 24x30 cm
<p>Łukasz Huculak, Antenat, 2023, tempera na desce, 24x30 cm &nbsp;</p>
Łukasz Huculak, Wyspa Dnia Poprzedniego, 67x160 cm, olej na płótnie, 2024
<p>Łukasz Huculak, Wyspa Dnia Poprzedniego, 67x160 cm, olej na płótnie, 2024</p>
Małgorzata Pawlak, Wąs czepny 4, 2023, 13x24 cm, olej na płótnie
<p>Małgorzata Pawlak, Wąs czepny 4, 2023, 13x24 cm, olej na płótnie</p>
Łukasz Stokłosa
<p>Łukasz Stokłosa</p>

Tytuł wystawy przywołuje książkę Umberto Eco, w której rezonują liczne nawiązania do poprzedników, choćby „Podróży Guliwera” czy „Kandyda”. Jej fabuła, osadzona w rzeczywistości rywalizacji europejskich mocarstw o dostęp do nowych lądów i znajdujących się tam zasobów, podejmuje zagadnienie podróży, zarówno w czasie, jak i przestrzeni, w trakcie której rzeczywistość odsłania nieznane dotychczas aspekty.

Uczestnicy wystawy: Lena Achtelik, Paweł Baśnik, Rafał Borcz, Łukasz Huculak, Mikołaj Kowalski, Krzysztof Marchlak, Kamil Moskowczenko, Inside Job, Anna Kołodziejczyk, Kamil Kukla, Tomasz Kulka, Małgorzata Pawlak, Monika Polak, Wojciech Ireneusz Sobczyk, Łukasz Stokłosa, Sławomir Toman, Marcin Zawicki.

Kuratorzy: prof. Bartosz Płachno, prof. Łukasz Huculak, dr Paweł Baśnik.

Pozostałe wydarzenia