Przejdź do treści

Druga odsłona wystawy pt. OSAD

Fotorelacja
Opublikowano 09 Maj 2023
and

W dawnym Kościele Ewangelicko-Augsburskim w podopolskim Prószkowie otwarta została druga odsłona wystawy pt. OSAD w ramach cyklu „Szkice do przestrzeni”. Tym razem wystawa ma charakter zbiorowy – prezentuje prace studentów, absolwentów oraz pedagogów związanych z Pracownią Rzeźby nr ½.

miejsce: dawny Kościół Ewangelicko-Augsburski, ul. Daszyńskiego 6, Prószków
termin: 28.04-21.05.2023
koncepcja wystawy i cyklu: Magda Grzybowska

autorzy prac: Raul Cerqueira, Marcin Derda (gościnnie), Magda Grzybowska, Karolina Hyży, Karolina Kalocińska, Iren Kluiy, Alicja Kopczyńska, Jakub Łobocki, Christos Mandzios, Beatriz Prazeres, Aleksandra Pulińska, Łukasz Samotyha, Marek Sienkiewicz, Angelika Stefaniak, Angelika Tamkun, Urszula Urbanik, Zuzanna Zienkiewicz.

Druga odsłona wystawy pt. OSAD w ramach cyklu Szkice do przestrzeni

Osad to substancja, której właściwość może mieć bardzo różne źródła – od naturalnych poprzez syntetyczne aż po ponadnaturalne – od materialnych poprzez duchowe aż po kosmiczne.
Tworzenie osadu to element procesu, który sam w sobie – również nie musi mieć cech tworzywa – zaistnieć może na poziomie mentalnym, językowym, filozoficznym.
Jako taki ma też swoje istotne cechy – narasta i rozprasza się, kumuluje i zarazem jest świadectwem rozpadu.
Jest zjawiskiem tyleż efemerycznym, co namacalnym, lecz w swojej substancjalności – bardzo nietrwałym.
Warstwy osadu mogą już jednak tworzyć monolit, scalać się i integrować. Jest zatem osad nie do końca rozpoznanym i nie do końca rozpoznawalnym śladem czy ze śladów zbudowanym materiałem. Oznaką tego, że forma ustępuje, tworząc swojego rodzaju pozbawiony formy prześwit.
Osad: o wielu możliwych gradacjach, powstający z niezliczonych drobin, rozpuszczalny i przepuszczający. Żywy.

Ogromne podziękowania dla Marii Bitki za możliwość zorganizowania wystawy oraz dla zespołu prószkowskiego Centrum Kultury i Sportu – za gościnę!

Pozostałe aktualności