Kalina Bańka na starych śmieciach

Kalina Bańka na starych śmieciach

FOTORELACJA z otwarcia wystawy w Galerii Sztuki Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej .

W piątek 7.06.2019 o godz. 18:00  odbyło się otrwacie indywidualnej Wystawy Szkła Kaliny Bańki. 

Zapraszamy do obejżenia fotorelacji z tego wydarzenia.

"Prezentowana w przestrzeniach Galerii Sztuki PKZ wystawa Kaliny Bańki ma charakter przekrojowy. Wśród eksponowanych dzieł znajdziemy witraże wykonane w technice klasycznej (ręcznie malowane i oprawione w ołów), dmuchane formy przestrzenne o charakterze użytkowym oraz charakterystyczne dla twórczości artystki obiekty, w których wykorzystuje gotowe, znalezione przedmioty (skrzynki podłączeniowe, obudowy telewizora). Nie zabrakło także szklanych In-Sektów, które są znakiem rozpoznawczym ekspozycji kreowanych przez Kalinę Bańkę. Dopełnieniem wystawy jest zestaw zdjęć ukazujący proces powstawania szklanych prac.

Praca ze szkłem jest pasją młodej artystki. Nieustannie eksperymentuje z jego materią. Z jednej strony wykonuje ukłon w stronę tradycyjnej formy i technologii, z drugiej stara się traktować je w sposób całkowicie nowoczesny. Stapia, maluje, wypala, gotowe kompozycje przekształca w szklane instalacje. Jest osobą, której technologia nie ogranicza, wręcz przeciwnie – pomaga znaleźć własny, niepowtarzalny styl i otwiera szerokie spektrum do działania. Szkło, jako piękna, szlachetna materia, pomaga jej dokonać pewnego przewartościowania – postawić w centrum uwagi to co niedocenione, to co obrzydliwe zamienić w kruchą, delikatną ozdobę.

Główną inspiracją dla Kaliny Bańki jest miasto. Każdy projekt rozpoczyna od ręcznych rysunków zestawianych z elementami graficznymi znalezionymi w przestrzeni miejskiej. Łączy je z wcześniej wykonanymi zdjęciami tworząc barwne kolaże. Często posługuje się elementami i znakami popkultury, wykorzystuje symbole współczesnej komunikacji (hasztagi, kody QR). Jej prace charakteryzuje wyjątkowo bogata warstwa wizualna. Są dynamiczne, krzykliwe, intensywne, widać w nich inspirację sztuką ulicy, komiksem i pop artem. Kompozycje zawierają historie związane ze wspomnieniami artystki, pojawiają się w nich adresy, ludzie. Ona też nie pozostaje anonimowa – chętnie wykorzystuje swój wizerunek, zamieszcza cytaty czy graficzne tagi.Elementy witrażu połączone ołowianą szyną podbijają patchworkowy, kolażowy charakter prac – fragmentów wspomnień, myśli, uczuć. Artystka bywa nie tylko autobiograficzna, ale także autoironiczna.

Część tematów odnajduje w podwórkowych realiach, ukazuje świat poprzez pryzmat blokowisk. W autorskiej, barwnej formie zwraca uwagę na podstawowe problemy społeczne związane z nadmierną konsumpcją i zanieczyszczeniem środowiska np. projekt „segregacja” związany z problemem sortowania śmieci i recyklingu oraz projekt „smog” nawiązujący formą do przemysłowych kominów zanieczyszczających powietrze." Aldona Bzowska

kurator: Kama Świerad


foto, info: M.Wesołowski, S.Chojnacki, Kulka T

zamieściła: Justyna Żak

Galeria:

Więcej »