Sobolewska Dominika

Dominika Sobolewska (1980)

Wydział Architektury Wnętrz i Wzornictwa
Katedra Architektury Wnętrz
Pracownia Projektowania Obiektów Multimedialnych i Interaktywnych

Artystka, projektant, nauczyciel akademicki na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa w Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, gdzie od 3 lat prowadzi Pracownię Projektowania Obiektów Multimedialnych i Interaktywnych przy Centrum Sztuk Użytkowych. Od maja 2013 roku członek zespołu badawczego Politechniki w Mediolanie do spraw badań naukowych z zakresu projektowania i architektury dla Wydziału Przestrzeni Tematycznych przy Expo 2015.

Autorka wielu instalacji interaktywnych, działań eksperymentalnych oraz projektów dedykowanych przestrzeni wystawienniczej.

Jej główne działania koncentrują się wokół idei generowania dialogu pomiędzy dziełem a odbiorcą. Realizowane obiekty występują często w formie małych form architektonicznych skonstruowanych w sposób prowokujący widza do głębszej interakcji. Współautorka projektu Interaktywny Plac Zabaw zrealizowanego wspólnie z Patrycją Mastej i Pawłem Janickim we współpracy z Centrum Szuki WRO.
Zdobywczyni licznych nagród i wyróżnień, min. nagrody wARTo w kategorii „plastyka” przyznanej przez redakcję wrocławskiej Gazety Wyborczej twórcom projektu Interaktywny Plac Zabaw (2009). Finalistka New Media Award Of The Liedts-Meesen Foundation w Gent (2009) za interaktywną instalację przestrzenną RGB.
Uczestniczka wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych zorganizowanych zarówno w kraju jak i za granicą. Swoje prace prezentowała min. w brukselskim Bozar (Look at Yourself ), w lubelskich Warsztatwach Kultury (Widzące Miejsce – w ramch Mindware), na XIII Biennale Sztuki Mediów WRO we Wrocławiu (Interaktywny Plac Zabaw) czy w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki (Interaktywny Plac Zabaw).