Przejdź do treści

Zasady przebywania na terenie Akademii, prowadzenia zajęć oraz organizacja pracy w roku akademickim 2020/2021 w związku Covid-19

Ogłoszenie
Opublikowano 19 wrz 2020

Szanowni Państwo, Studenci, Doktoranci, Wykładowcy, w związku ze szczególną sytuacja dotyczącą panującej pandemii opracowane zostały zasady dotyczące organizacji przyszłego roku akademickiego w naszej Uczelni.

Zarzadzenie Rektora Akademii dotyczace Szczególnych zasad prowadzenia zajęć dydaktycznych w roku akademickim 2020/2021 w związku Covid-19 zostanie opublikowane w poniedziałek.

Poniżej przedstawiony jest skrót informacji, które wynikają z treści zarządzenia, które określa szczegółowo na jakich zasadach prowadzone będą zajęcia dydaktyczne, tak by stworzyć nam wszystkim bezpieczne warunki pracy. Prosimy o zapoznanie się z poniższym opracowaniem zasad.

Zasady ogólne

Na terenie Uczelni mogą przebywać osoby zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących Covid-19, nie objęte izolacją lub kwarantanną sanitarną oraz nie mieszkające z osobami takim restrykcjom poddanym. Okazanie legitymacji studenckiej/doktoranckiej uprawnia studenta/doktoranta do przebywania na terenie Uczelni. Wszyscy przebywający na terenie Uczelni są zobowiązani do noszenia maseczek ochronnych lub materiału zakrywającego usta i nos, zwłaszcza w przestrzeniach wspólnych, ciągach komunikacyjnych i korytarzach. Studenci, doktoranci i wykładowcy przebywający na Uczelni w celu prowadzenia lub uczestniczenia w zajęciach, zobligowani są do noszenia maseczek ochronnych lub materiału zakrywającego usta i nos. W przypadku występowania ograniczeń zdrowotnych wśród uczestników zajęć co do noszenia maseczek, zaleca się używanie przyłbic. Bezwzględnie jednak w takim przypadku wprowadza się nakaz zachowania 2 m odstępu pomiędzy uczestnikami zajęć. Podczas korzystania z wind nakazuje się przestrzegania określonej liczby pasażerów oraz utrzymywania odstępu i używania maski. Wszyscy przebywający w budynkach Uczelni są zobowiązani do częstego mycia i dezynfekowania rąk środkami odkażającymi znajdującymi się przy wejściu do budynku oraz w ciągach komunikacyjnych przy wejściu do sali, pracowni, warsztatu, laboratorium. Każdy uczestnik zajęć oraz prowadzący ma obowiązek zdezynfekowania rąk przy wejściu do pracowni/sali/warsztatu, dezynfekcji miejsca pracy zwłaszcza po zakończeniu zajęć. Środki odkażające udostępnione są na terenie Uczelni. Wszyscy przebywający w budynkach Uczelni powinni zachowywać bezpieczny dystans społeczny pomiędzy osobami, wynoszący 1,5 metra, z wyjątkiem przypadków wymienionych w pkt.4. W przypadku zaobserwowania objawów podwyższonej temperatury u osoby przebywającej na terenie Uczelni dokonany powinien być pomiar temperatury (termometry znajdują się na portierni każdego budynku). W razie stwierdzenia temperatury ciała powyżej 38 stp. C wskazana jest rezygnacja z udziału w zajęciach albo podejmowania/kontynuowania pracy. Osoba o stwierdzonej, podwyższonej temperaturze, zgłasza niezwłocznie drogą elektroniczną informację o rezygnacji z udziału w zajęciach lub podjęcia pracy w budynku:
    a) pracownicy - swojemu przełożonemu oraz Zastępcy Kanclerza ds. Organizacyjno - Kadrowych, b) doktoranci – Dziekanowi Szkoły Doktorskiej, Kierownikowi Międzywydziałowych Studiów Doktoranckich, promotorowi/opiekunowi naukowemu oraz Kierownikowi Działu Organizacji Studiów; c) studenci, słuchacze studiów podyplomowych i uczestnicy innych form kształcenia, a także doktoranci w przypadku zajęć, w których uczestniczą jako słuchacze – właściwym prowadzącym oraz Kierownikowi Działu Organizacji Studiów.

10. Osoba przebywająca na terenie uczelni, która ma objawy wskazujące na chorobę COVID-19 powinna zostać niezwłocznie odsunięta od pracy/zajęć, wyposażona w maseczkę i rękawiczki oraz odizolowana w przewidzianym do tego celu pomieszczeniu.

11.W każdym budynku wyznaczone jest pomieszczenie, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych do czasu powiadomienia Specjalisty ds. BHP, oraz służb sanitarno - medycznych.

12. Osoby mające kontakt z osobą wykazującą objawy zakażenia powinny zgłosić fakt kontaktu Specjaliście ds. BHP dodatkowo studenci, doktoranci i słuchacze Kierownikowi Działu Organizacji Studiów, a pracownicy Zastępcy kanclerza ds. Organizacyjnych – Kadrowych drogą telefoniczną lub mailową oraz poddać się samoizolacji w domu.

13. Nieprzestrzeganie ww. zaleceń prowadzić może do powstania odpowiedzialności karnej, o której mowa w art. 116 § 1 Kodeksu wykroczeń oraz art. 161 § 2-3 Kodeksu karnego.

Organizacja pracy

Zajęcia stacjonarne w pracowniach i warsztatach, laboratoriach odbywają się przy zapewnieniu bezpiecznych warunków pracy, uwzględniających aktualny stan zagrożenia dla zdrowia studentów i pracowników oraz obowiązujące przepisy prawa określające zasady świadczenia pracy (w szczególności z zachowaniem odległości minimum 1,5 metra pomiędzy stanowiskami pracy).
W przypadku braku możliwości zapewnienia odstępu 1,5 metra, kierownik katedry powinien zapewnić przegrodę szklaną lub z przeziernego tworzywa sztucznego pomiędzy stanowiskami pracy. Jeżeli nie ma możliwości zainstalowania przegrody praca stacjonarna powinna być wykonywana w systemie rotacyjnym wg harmonogramu. Zaleca się co godzinne wietrzenie sali/pracowni/warsztatu bez względu na warunki atmosferyczne, w przerwach zajęć prowadzonych stacjonarnie (10- minutowa przerwa co godzinę) oraz po ich zakończeniu przez min. 15 minut. Wprowadza się obowiązek dezynfekcji miejsca pracy wykonywany przez studentów/ doktorantów/słuchaczy/pracowników zajmujących dane stanowisko lub miejsce w trakcie i po zakończeniu pracy. Po zakończeniu zajęć dezynfekcji dokonuje firma zewnętrzna.
Student zobowiązany jest wykorzystywać własne materiały, chyba że specyfika zajęć wymaga dostarczenia studentowi materiałów przez Uczelnię. Student ma obowiązek zatrzymać materiał tylko do swojej dyspozycji i przechowywać go w pracowni w miejscu wskazanym przez prowadzącego. Wykładowca nie dysponujący domową siecią internetową oraz sprzętem komputerowym w celu wykonania zajęć dydaktycznych zdalnie, musi skorzystać z infrastruktury Uczelni po uprzednim skontaktowaniu się z Działem IT, odpowiedzialnym za zorganizowanie miejsca do prowadzenia zajęć zdalnych. W celu zapewnienia komunikacji między pracownikami i procedowania spraw służbowych, wprowadza się obowiązekykorzystywania środków komunikacji elektronicznej, w szczególności w celu przekazywania dokumentów. Do komunikacji elektronicznej używa się służbowego konta w poczcie elektronicznej w domenie asp.wroc.

inf. Prorektor ds. dydaktycznych i studenckich

dr hab. B. Mak - Sobota, prof. ASP

zam. M. Szumiejko DOS

Pozostałe aktualności