Przejdź do treści

#ODWAGA studentów i pedagogów Katedry Szkła

Ogłoszenie
Opublikowano 16 paź 2017

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wystawy #ODWAGA

Wystawa studentów i pedagogów Katedry Szkła #ODWAGA miała miejsce w Nadarzynie podczas II edycji międzynarodowych targów designu i wyposażenia wnętrz Warsaw Home Expo 2017.

Autorzy: Aleksandra Herman, Gabriela Osiniak, Gabriela Komar, Dominika Graboś, Marcin Zając, Joanna Kasperkiewicz, Aleksandra Wojciechowska, Marzena Hołysz, Olga Skonecka, Ewa Ludko, Norbert Michno, Anna Zagórska, Karolina Smulska, Kateřina Eršilová, Magdalena Mitka, Agnieszka Bar, Agnieszka Leśniak-Bansiak, Beata Mak- Sobota, Stanisław Sobota, Kalina Bańka

Kuratorzy wystawy: Justyna Żak, Aleksandra Kujawska

(...)Katedra z racji swej nazwy i faktu, iż osią kształcenia jest w niej szkło, daje swoim studentom szereg możliwości w działaniu związanym z kreowaniem obiektów i przedmiotów z materii szklanej. Proces poznawczy danego materiału jest kluczowy - znajomość procesów i technologii właściwie jest osiągać poprzez próby, badania, testy i eksperymenty. Tą szansę w odniesieniu do tworzywa jakim jest szkło, daje adeptom sztuki projektowania właśnie wrocławska Katedra Szkła. Jest to jedyne miejsce w naszym kraju, gdzie studenci poznają niemal wszystkie metody kształtowania szkła, korzystając z bogatej infrastruktury. Stanowią ją pracownie termicznej obróbki szkła wyposażone w piece elektryczne, palniki gazowe, gdzie można formować szkło w ogniu tegoż palnika i topić szkło w formach lub formować je grawitacyjnie, warsztaty szlifierskie pozwalające szlifować i polerować szkło oraz huta szkła, gdzie powstają prace w wyniku -stosowania metody dmuchania szkła. 
Tworzące niniejszą prezentację pod nazwą #ODWAGA prototypy projektów studenckich, to powstałe w ostatnim czasie w I i II Pracowni Szkła Użytkowego zarówno prace kursowe, jak i dyplomowe licencjackie i magisterskie. Ich dobór pozwala ukazać spektrum technik szklarskich, z jakich studenci Katedry Szkła mają możność korzystać ucząc się sztuki projektowania w kontekście tego tworzywa. Na wystawę składają się również prace pedagogów katedry. Nie można bowiem zapominać, że w trakcie edukacji, to między innymi impuls z ich strony prowadzi do śmiałych i odważnych działań projektowych.

dr hab. Beata Mak- Sobota

info i materiały: Justyna Żak

zamieściła Kalina Bańka

Pozostałe aktualności