BARWY MATERII wystawa prac prof. Krystyny Cybińskiej

BARWY MATERII wystawa prac prof. Krystyny Cybińskiej

Serdecznie zapraszamy na wystawę najnowszych prac ceramicznych prof. Krystyny Cybińskiej pt. Barwy Materii, która trwać będzie od 29 września do 10 października 2017 w Galerii Neon, CSU.CI. przy ul. Traugutta 19/21 we Wrocławiu.

Zapraszamy takze na uroczysty finisaz wystawy, który odbedzie sie 10 pazdziernika (wtorek) o godz. 16:00.

Wystawie towarzyszyc bedzie prezentacja tkanin artystycznych autorstwa prof. Wojciecha Sadleya oraz Kamila Hali.

***

Artystka, legenda ceramiki, profesor Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, zaliczana do grona najwybitniejszych polskich twórców zaprezentuje swoje najnowsze prace w Galerii Neon.

Na wystawie obejrzymy prace ceramiczne dopełniane kolorem szkliw – wazony, amfory, misy, stoły oraz formy księżycowe – w których walory rzeźbiarskie łączą się z malarskimi. Prace prof. Cybińskiej noszą w sobie ślady najdawniejszych ceramicznych tradycji z kręgu kultury śródziemnomorskiej, a także głęboką fascynację naturą. W tych pozbawionych dekoracyjnych elementów formach o zwartej bryle i doskonałych proporcjach artystka zdradza swój rzemieślniczy kunszt i niespotykaną świadomość ceramicznej materii.

 Prof. Krystyna Cybińska (ur.1931) przyjechała do Wrocławia z Poznania, a swą artystyczną przygodę rozpoczęła w 1949 roku w gronie pierwszych studentów Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych. Swoje umiejętności rozwijała pod kierunkiem prof. Julii Kotarbińskiej, a po dyplomie została jej asystentką. Odtąd na wiele lat związała się z wrocławską uczelnią pełniąc rozmaite funkcje : kierownika Katedry Ceramiki (czterokrotnie w latach 1983-1990), a także prodziekana Wydziału Ceramiki i Szkła (1981-83).

Krystyna Cybińska jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów, członkinią Członek Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Académie Internationale de la Céramique d'Art (AIC) w Genewie. W 2012 roku została uhonorowana Złotym Medalem Gloria Artis za  wkład w kulturę narodową.

Prace prof. Krystyny Cybińskiej znajdują się między innymi w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Ariana w Genewie, Muzeum Sztuki Użytkowej w Pradze i Muzeum Ceramiki w Siklos.

Prof. Wojciech Sadley (ur. 1932) studiował w Wyższej Szkole Muzycznej a następnie na Wydziale Architektury Wnętrz (dyplom w 1954 r.) oraz na Wydziale Malarstwa Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom w 1959 r.). Uprawia malarstwo, rysunek, collage, tkaninę unikatową i eksperymentalną, kompozycję przestrzenną. Jest profesorem w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Kamil Hala (ur.1988) projektant, właściciel autorskiej Pracowni Krawiectwa Artystycznego we Wrocławiu. Absolwent Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi na kierunku wzornictwo, specjalność projektowanie ubioru. Laureat wielu międzynarodowych nagród, współpracujący z czołowymi polskimi stylistami a także angażujący się w akcje charytatywne.


zamieściła A. Zaczek-Gbiorczyk

Galeria:

Więcej »