XX Dolnośląski Festiwal Nauki 2017

XX Dolnośląski Festiwal Nauki 2017

Festiwal rozpocznie się we Wrocławiu 22 września i potrwa do 27 września.

Już po raz 20. we wrześniu uczelnie naszego regionu zapraszają na Dolnośląski Festiwal Nauki. Jubileuszowa edycja oficjalnie rozpocznie się 21 września w Ratuszu o godz. 14. Wrocławska odsłona DFN potrwa sześć dni.

W tym roku imprezie przyświeca hasło „Nauka bez granic”. Na Politechnice Wrocławskiej odbędzie się blisko 400 różnych wydarzeń m.in. warsztaty, wykłady, wystawy, pokazy doświadczeń i wycieczki po laboratoriach. Program spotkań w szeroki sposób dotyczy nauk ścisłych i ciekawych zjawisk, które możemy zaobserwować wokół nas. Bogatą ofertę przygotowało też Studium Języków Obcych PWr.

Udział w festiwalowych imprezach jest bezpłatny, na niektóre zajęcia obowiązują jendka wcześniejsze zapisy. Szczegóły na stronie internetowej DFN.

Stacjonarna edycja Dolnośląskiego Festiwalu Nauki zakończy się 27 września, uroczystą galą na Politechnice Wrocławskiej (aula PWr, bud. A-1, g. 11).

***

Dolnośląski Festiwal Nauki jest imprezą popularnonaukową organizowaną co roku we wrześniu (edycja stacjonarna) i październiku (sesje wyjazdowe w Legnicy, Zgorzelcu, Lubinie, Dzierżoniowie, Głogowie, Jeleniej Górze, Wałbrzychu, Ząbkowicach Śląskich oraz Bystrzycy Kłodzkiej) przez wyższe uczelnie Wrocławia, instytuty Polskiej Akademii Nauk oraz środowiska pozauczelniane. Jest adresowany do wszystkich interesujących się nauką, kulturą, sztuką, ciekawymi zjawiskami otaczającego nas świata.

Celem festiwalu jest, aby nauka nie była postrzegana jako hermetyczna, niedostępna i niezrozumiała. Festiwal przybliża jej tematy, problemy, które rozwiązuje, korzyści, jakie z niej płyną, pokazać jej postęp w różnych dyscyplinach oraz nowe kierunki, jak biotechnologia, nanotechnika i nanotechnologia. W atrakcyjnej, zrozumiałej dla przeciętnego odbiorcy formie prezentowane osiągnięcia nauki we wszystkich dziedzinach wiedzy.

W swych zamierzeniach Festiwal Nauki ma być wielką "pigułką edukacyjną" - w krótkim czasie można wysłuchać ciekawych wykładów, brać udział w dyskusjach z uczonymi, zwiedzać na co dzień niedostępne laboratoria i warsztaty badawcze przyrodników, lekarzy, inżynierów, humanistów i artystów.

Festiwal Nauki chce uczestniczyć w procesie kształtowania społeczeństwa dysponującego coraz większym zasobem i poziomem wiedzy, przekonać, że wiedza stoi w centrum najważniejszych procesów cywilizacyjnych i że od sposobu i wielkości finansowania nauki zależy poziom i wykształcenie społeczeństwa, a więc nasze miejsce w Unii Europejskiej i na świecie.

Festiwal Nauki to także sposób na integrację środowiska naukowego wokół promowania nauki, kształtowanie postaw odpowiedzialności uczonych za wykorzystywanie odkryć naukowych, promocja regionalnych inicjatyw edukacyjnych, uzdolnionej młodzieży oraz pomoc w wyborze kierunku studiów wyższych. To sposób na zainteresowanie przemysłu i firm potencjalnymi możliwościami zastosowań badań i odkryć naukowych.

Więcej informacji i program festiwalu:

http://www.festiwal.wroc.pl/2017/index.php


zamieściła AZG