WARTO 2017

WARTO 2017

dla Alicji Patanowskiej

9 marca w Starym Klasztorze po raz dziewiąty wręczono nagrody kulturalne dla młodych twórców WARTO. Tegoroczną laureatką w kategorii sztuki wizualne została Ala Patanowska - absolwentka Katedry Ceramiki naszej ASP - bardzo się z tego cieszymy i GRATULUJEMY !

Alicja nominowana była za twórczy mariaż sztuki z projektowaniem. Niedawno mogliśmy zobaczyć wycinek jej twórczości w postaci instalacji „Plantacja” w Kinie Nowe Horyzonty. Widzowie przynieśli szklane naczynia, w których artystka zamontowała specjalnie zaprojektowane porcelanowe elementy, a w nich zasadziła nasiona. W dniu przytulania – 10 lutego – wyrośnięte rośliny zostały rozdane do dalszej hodowli. To, co wykiełkowało na oczach publiczności, będzie żyć dalej w domach nowych opiekunów. Właśnie takie zaangażowanie odbiorcy, współtworzenie dzieła z widzem i refleksja nad codziennością są charakterystyczne nie tylko dla tego projektu artustki ale dla całej jej twórczości.

Alicja Patanowska jest absolwentką naszej Akademii Sztuk Pięknych a także londyńskiej Royal College od Art, autorką kilkunastu wystaw indywidualnych i laureatką kilku prestiżowych nagród m.in. na British Glass Biennale, plebiscytu „must have!” na Łódź Design Festiwal’2016, a jej prace stanowią część kolekcji sztuki i wzornictwa choćby Shanghai Museum of Glass.

zamieściła: Joanna Opalska-Brzecka

Galeria:

  • WARTO 2017 - Alicja Patanowska - foto Piotr Kmita
  • Alicja Patanowska - foto Michał Kielan
  • Alicja Patanowska - foto Michał Kielan
  • Alicja Patanowska - foto Olga Lipska
Więcej »