Przejdź do treści

​ Wystawa  888 88 79 88    ​

Opublikowano 05 cze 2023
azg
Data
29 Maj — 11 cze 2023
Miejsce

 Barbara. ul. Świdnicka 8B, Wrocław

Fundacja Feminoteka we współpracy z organizacjami partnerskimi ruszyła w świat, by pokazać, jak ważny jest głos osób, które doświadczyły przemocy i jakiej pomocy Fundacja Feminoteka udziela w tym zakresie.

Celem jest zachęcenie Ukrainek do korzystania z numeru zaufania 888 88 79 88 , który jest dla nich dostępny codziennie w godzinach 14.00 – 17.00. Cel ten realizujemy dzięki wyjątkowej wystawie i jej tournée.

Na wystawie można zobaczyć zdjęcia Yulii Krivich oraz – dzięki tekstom Sylwii Chutnik, Agaty Napiórskiej oraz Agnieszki Szpili, opracowanym na podstawie prawdziwych historii kobiet, które zgłaszają się do Fundacji – dowiedzieć się, na czym polega pomoc Feminoteki.

Eksponat specjalnie zaprojektowany przez Pana Generatora ma zachęcić kobiety z Ukrainy do skorzystania z pomocy Fundacji.

Feminoteka

 888 88 79 88  Podnieś słuchawkę i posłuchaj prawdziwych historii kobiet, którym pomogła Feminoteka, opisanych przez Sylwię Chutnik, Agatę Napiórską i Agnieszkę Szpilę, przeczytanych przez Jaśminę Polak, Olenę Turbal, Lubawę Griesznową, Katerynę Motrycz, Olenę Borozenets oraz Marię Pastuszok.

„W tym miejscu odbywa się właśnie spotkanie. Spotkanie, które nawołuje do wyjścia z cienia i lęku oraz stanowi przestrzeń do wypowiedzenia tego, co dzieje się w życiu wielu kobiet, a o czym nie mamy przyzwolenia mówić.

Gdy usłyszałam, że to spotkanie skierowane jest do Ukrainek, które uciekły w związku z trwającą wojną, założyłam że będziemy dotykać kwestii militarnego gwałtu jednego państwa na drugim. Po przeczytaniu historii kobiet okazuje się, że ta wojna odbywa się już w domu, a agresja rosyjska stała się w wielu przypadkach impulsem do tego, aby uciec od rodzinnego ogniska – źródła przemocy, poniżenia i cierpienia. To, co wypływa z tych ran, jest tym, co dzieje się wszędzie, bez względu na geograficzną lokalizację, system polityczny czy klasę społeczną.

Jednak tutaj podczas naszego spotkania nie będę pisać o kulturze gwałtu, ale o tym, że są instytucje, które pomagają i są miejsca pomocy, które istnieją po to, aby systemowo oraz długoterminowo wspierać i słuchać.

Ta wystawa i numer telefonu jest o mówieniu oraz byciu słyszaną. O tym, że trzeba mówić w rzeczywistości, w której wciąż trwa walka o to, komu zostanie przydzielone prawo do mówienia i komu da się wiarę. Milczenie i poczucie winy są największymi wrogami, którym jednak nie można się poddać. Nasze słowa są najlepszą bronią i jednocześnie opatrunkiem.

"Jesteśmy w bezpiecznej przestrzeni. Jesteśmy po to, aby pozwolić mówić i aby usłyszeć.”

Tak o wystawie napisała Agnieszka Mazur, artystka, badaczka materiałów i designu, obecnie mieszkająca pomiędzy Holandią a Polską.

Pomysł na realizację kampanii informacyjnej w formie wystawy telefonu pomocowego zawdzięczamy Agencji Feeders.

Pierwsza ekspozycja miała miejsce w Warszawie w Galerii Czwartek w sierpniu 2022, a podróż wystawy rozpoczęła się w listopadzie 2022 i potrwa do końca czerwca 2023. Tournée obejmuje następujące miejscowości:

Zielona Góra, Szczecinek, Słupsk, Chojnice, Toruń, Kraków, Gdańsk, Lublin, Zamość, Zgierz, Łódź, Bytom, Bielsko-Biała, Wrocław, Nowa Sól, Ostróda.

Informacje bieżące, linki do wydarzeń i zdjęcia z innych miast na fb:

https://www.facebook.com/FundacjaFeminoteka

https://www.instagram.com/fundacjafeminoteka/

Pozostałe wydarzenia