SiO₂ – pierwiastki łączące

Galeria Wspólna
ul. Batorego 1/3
Zapraszamy na wernisaż wystawy dydaktyków i studentów Wydziału Ceramiki i Szkła, który odbędzie się 29 maja w Galerii Wspólnej w Bydgoszczy.
Co łączy szkło i ceramikę, sztukę i konserwację, design i eksperyment? Krzemionka – SiO₂ – wspólny pierwiastek ale też symbol więzi twórczych. Tytuł wystawy to nie tylko odniesienie do materii, z której powstają dzieła, lecz także do idei łączenia postaw artystycznych, technologii i pokoleń.
Wystawa prezentuje dorobek Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu – jednej z najbardziej unikalnych jednostek edukacyjnych w Polsce. Ekspozycja gromadzi prace dydaktyków i studentów ze wszystkich czterech katedr wydziału – i właśnie ta różnorodność jest jej największą siłą.
Wydział Ceramiki i Szkła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych szczyci się wieloletnią tradycją i jest jedyną jednostką tego typu w Polsce. Prowadzi kształcenie na kierunkach Sztuka i Wzornictwo Ceramiki, Sztuka i Wzornictwo Szkła oraz Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki w zakresie Ceramiki i Szkła. Ponad 70-cio letnie doświadczenie kolejnych pokoleń profesorów (m.in. prof. Krystyny Cybińskiej, prof. Ireny Lipskiej- Zworskiej, prof. Zbigniewa Horbowego, prof. Ludwika Kiczury, prof. Zdzisława Szyby) doprowadziło do utworzenia trzech unikalnych w skali polskich uczelni artystycznych kierunków, na których obecnie odbywa się kształcenie: Sztuka i Wzornictwo Ceramiki, Sztuka i Wzornictwo Szkła oraz Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki w zakresie Ceramiki i Szkła.
Katedra Ceramiki skupia pracownie i warsztaty kierunkowe, które stanowią główny trzon kształcenia na kierunku Sztuka i Wzornictwo Ceramiki. Związane z katedrą środowisko artystów i dydaktyków, realizując autorskie programy, stworzyło swoisty melanż unikatowych pracowni, kształcących w obszarze szeroko pojętej sztuki i designu ceramiki. Możliwe są tutaj różnorodne fuzje tradycyjnego warsztatu z nowoczesną kreacją artystyczną, działań łączących medium ceramiczne z zagadnieniami wirtualnej rzeczywistości, projektowanie kameralnych obiektów z komponowaniem przestrzeni architektonicznej, formowanie naczyń z realizacją instalacji rzeźbiarskich.
Wrocławska Katedra Szkła jako jedyna w Polsce kształci studentów w zakresie projektowania szkła użytkowego i twórczości artystycznej w szkle. Obecny kształt Katedry Szkła i przyjęte przez nią założenia programowe są wynikiem 60 lat tradycji oraz wprowadzania nowych form kształcenia i nowoczesnych technologii formowania szkła.
Katedra Konserwacji i Restauracji Ceramiki i Szkła to unikalna placówka jednocząca aspekty artystyczne i naukowe w celu ratowania zniszczonych dzieł sztuki. Tworzenie artystycznej ceramiki i szkła to nieustający eksperyment, w którym liczą się miligramy surowca, milimetry materii, mililitry odczynników i muśnięcia farb podszkliwnych, naszkliwnych, barwne powłoki szkliw, złocenia, srebrzenia...Wszystkie procedury rzemieślnik i artysta wykonuje sam, posługując się wypracowanymi od pokoleń procedurami, albo eksperymentując z materią, fakturą i kolorem. To właśnie musi rozeznać konserwator w trakcie prac. Jego zadaniem jest odnalezienie przyczyn zniszczeń i ich neutralizacja przy jednoczesnym przywróceniu zabytkom szklanym i ceramicznym wartości artystycznych.
Katedra Działań Interdyscyplinarnych, umiejscowiona w strukturze Wydziału Ceramiki i Szkła, stanowi obszar, w którym rozwija się umiejętności wykorzystywania współczesnych technologii cyfrowych oraz działań interdyscyplinarnych w procesach projektowania i tworzenia. Dostarczana w zadaniach projektowych teoria i praktyka ma umożliwić przyszłym twórcom wyjście poza podziały poszczególnych dyscyplin, ukierunkowując ich na swobodne operowanie ideą w obszarze stosowanych mediów.
Wszystkie nasze obiekty artystyczne; szkło, ceramika, witraż zbudowane są z dwóch zasadniczych pierwiastków: krzemu i tlenu tworzących krzemionkę obecną w nieprzezroczystych naczyniach, szkliwach, przezroczystym i matowym szkle, w wielobarwnych witrażach. Jest składnikiem nieodzownym w każdym naszym dziele, czy to nowopowstałym, czy konserwowanym zabytku. Idea sztuki, swoisty kult dla materii są wspólne dla wszystkich artystów z różnych katedr jednego wydziału. Czerpiemy wiedzę o dziełach, technikach i materii z kontaktów pomiędzy nami. To właśnie znaczy tytuł przez nas zaproponowany.
W wystawie uczestniczą dydaktycy i studenci ze wszystkich 4 katedr Wydziału Ceramiki i Szkła.
tekst: Marcin Czeski dr hab. prowadzący Pracownię Konserwacji i Restauracji Witraży