Przejdź do treści

Rafał Bakalarczyk, Czas wybudzonych demonów

Opublikowano 16 sie 2022
and
Data
16 — 27 sie 2022
wernisaż: 16.08, godz. 18:00
Miejsce

Galeria MD_S
ul. Bolesława Chrobrego 24, Wrocław

Na wystawie zaprezentowane zostaną obrazy stanowiące zapis emocji i niepokojów towarzyszących czasom, w których powstawały. Okresu naznaczonego nadejściem tego co nieoczekiwane i destrukcyjne – niespodziewaną pandemią, a następnie straszną wojną, których ogromu zniszczeń i konsekwencji nie jesteśmy ogarnąć rozumiem i wyobraźnią. 

Niewyobrażalność tego co się dzieje współcześnie, co do nas dociera w różnej postaci, ale nie rozgrywa bezpośrednio na naszych oczach, prowadzi do niemożności odniesienia do tego kontekstu w sposób bezpośredni, dosłowny. Bardziej skłania by obrazować poprzez nastrój i koloryt prac oraz odciśnięcie złowrogich śladów czy zasygnalizowanie jedynie konturów okaleczonych kształtów i znaczeń. W cieniu wyzwań tego czasu przychodzi nam zmagać się z własnymi "demonami" – obecnymi i wcześniejszymi zdarzeniami, zanikającymi lub urywanymi relacjami, samotnością, obawami i tęsknotami, a także poczuciem swoistego zawieszenia.

Część prac ciąży ku abstrakcyjnym przestrzeniom, osnutym jakby senną mgiełką, powłoką, za którą próbuje się schować w wewnętrzny, wyobrażony świat. Jest to jednak powłoka nie dość szczelna, przez którą przedostaje się groza płynąca z zewnętrznych, przerastających nas zjawisk, jak i drzemiących we wnętrzu niepokojów zakorzenionych we własnym doświadczeniu.

Tworząc wystawę, skojarzenia autora sięgały graficznych prac F. Goyi "Kiedy rozum śpi budzą się demony/potwory" i cyklu "Okropności wojny". Choć prace dawnego mistrza dalekie w formie i treści względem tego co autor współcześnie przeżywa i wyraża na płóciennych obrazach, skłaniają do refleksji nad ponadczasowym dramatem dziejów i zagubionego w nich człowieka.

16 sierpnia o godzinie 18:00 zapraszamy do Galerii MD_S na wernisaż wystawy Rafała Bakalarczyk pt. Czas wybudzonych demonów. Wystawa potrwa do 27 sierpnia.

Plakat do wystawy -  Rafał Bakalarczyk / Czas wybudzonych demonów

Rafał Bakalarczyk (1986 r.)
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Dyplom z malarstwa obronił w pracowni prof. Waldemara Mariana Kuczmy oraz pracowni multimedialnej prof. Pawła Jarodzkiego. Ma za sobą wystawy indywidualne w Warszawie, Lubinie i we Wrocławiu oraz udział w wystawach zbiorowych. Laureat nagrody Prezesa CDT Medicus w ramach Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych "Promocje" (2021). Członek Związku Artystów Plastyków. Z pierwszego wykształcenia magister nauk społecznych, adiunkt w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych. W pracy zawodowej zajmuje się głównie rozwiązaniami wspierającymi osoby starsze, z niepełnosprawnościami oraz zagrożone wykluczeniem. W wolnych chwilach pisze wiersze, które zebrał w ilustrowanym własnymi rysunkami tomiku "Wiersze(m)"(2021). W twórczości plastycznej porusza się zwykle na pograniczu abstrakcji i pejzażu, wplatając w to nieraz motywy figuratywne, społeczne i symboliczne.

Pozostałe wydarzenia