Patryk Nieczarowski, GALEATORIUM

Gablota przy Rektoracie

pl. Polski 3/4

50-156 Wrocław

Po wernisażu, o godz. 13:30 w Pracowni Rzeźby 003 przy Plac Polskim odbędzie się spotkanie podczas którego autor przedstawi krótką prezentację techniki repuserstwa. Zbijanie - podnoszenie - raisingowanie... czyli o magii korpusowych technik kształtowania obiektów z metalu.

***

Patryk Nieczarowski, alias Nieczar(ur. w 1979). Studiował rzeźbę na Wrocławskiej ASP. Dyplom w 2003 roku.

W okresie studiów praktykował klasyczną rzeźbę w kamieniu w pracowni Muzeum Miejskiego miasta Wrocławia. Współpracował też z Muzeum Archeologicznym we Wrocławiu prowadząc zajęcia dydaktyczne dla dzieci i młodzieży z zakresu archeologii żywej.

Po zakończeniu studiów rozpoczyna pracę płatnerza-rekonstruktora, wykonując repliki elementów uzbrojenia ochronnego (głównie hełmów) dla kolekcjonerów, instytucji i grup rekonstrukcji historycznej z Polski, Europy, Ameryki Północnej i Australii.

Od  2012 roku stopniowo realizuje autorskie projekty rzeźbiarskie z zastosowaniem technik wspólnych płatnerstwu i złotnictwu korpusowemu.

Rzeźbiarz, płatnerz i rekonstruktor. Jak dotychczas, chyba jedyny w Polsce dyplomowany artysta rzeźbiarz łączący dawne techniki metaloplastyczne z  klasyczną rzeźbą. Specjalista w zakresie formowania blach, w szczególności starożytnej technice przestrzennego repusu korpusowego - kształtowania płaskich blach w przestrzenne, pełnoplastyczne obiekty.

Ulubionym tematem rzeźbiarskim jest postać kobieca i portret, szczególnie w formie maski. Znajdując inspiracje w archeologii artysta stworzył unikatowe hełmy maskowe, będące  autorską próbą wykorzystania hełmu jako medium dla ukazania portretu.

Poza metaloplastyką artysta wykonuje również  klasyczne realizacje w kamieniu z zakresu rzeźby portretowej i dekoracyjnej, niekiedy  łącząc ze sobą kamień i metal.  Dodatkowo, współpracując z żoną – Dominiką, realizuje projekty w zakresie architektury wnętrz

Wystawy  indywidualne:

"Zbroja", wystawa podyplomowa, rzeźba, płatnerstwo. Muzeum  Medalierstwa, Wrocław  2003

"Makabrazki", malarstwo. Galeria  Bolko, Świdnica  2011

„Wystawa autorska”, malarstwo, rzeźba, płatnerstwo. Muzeum Miejskie Wrocławia – Arsenał, Wrocław 2012

„Miedź jest kobietą”, rzeźba, płatnerstwo. Galeria „Niello”, Legnica  2012

„Bestie”, malarstwo. Galeria SCK, Strzegom 2012

„Autorska wystawa prac”, malarstwo, rzeźba, płatnerstwo. Galeria MOK, Głogów 2013

„Hełmy i Bestie”, malarstwo, płatnerstwo. Zamek Książ, Wałbrzych 2013

„1996-2013”, rysunek, malarstwo, rzeźba, płatnerstwo. Wieża ratuszowa, Świdnica 2013

„Galeatorium”, rzeźba, płatnerstwo. Muzeum Archeologiczne w Krakowie, Kraków 2013

„Galeatorium”, rzeźba, płatnerstwo. Muzeum Miejskie Wrocławia – Stary Ratusz, Wrocław 2015