Przejdź do treści

odmiennie / w relacji

Opublikowano 06 lip 2023
im
Data
10 lip — 1 wrz 2023
Wernisaż: 10.07.23, godzina 17:30
Miejsce

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, Sala Wystaw Czasowych, ul. Blich 2, Krosno,
 

Wystawa prezentuje unikalne, szklane rzeźby dwóch kobiet, dla których praca ze szklanym tworzywem stanowi istotę kreatywnych działań. Łączy je poszukiwanie nowych rozwiązań oraz ich urzeczywistnianie w twórczych działaniach. Razem i indywidualnie badając naturę szkła, odkrywają jego potencjał oraz piękno. Prezentowane obiekty uwidaczniają odmienne postawy wobec materiału, które wynikają z różnych sposobów rozumienia procesu tworzenia, a także podejścia do idei.

Dagmara Bielecka i Magdalena Wodarczyk

Dagmarę inspiruje piękno i witalność świata przyrody. Seria Organica jest wyrazem zachwytu, podszytego uczuciem bezsilności wobec narastającego konfliktu etycznego.  W obliczu systemowego okrucieństwa, zniszczeń oraz nieodwracalnej utraty natury. Niechlubnych relacji pomiędzy ludźmi i innymi gatunkami.

Magdalena przelewa swoje myśli i emocje chcąc, by zapisane w materiale wciąż rezonowały dobrą energią. Pełną przestrzeni, światła i oddechu. Dąży do uchwycenia wewnętrznej równowagi, która pozwala nam usłyszeć swoje myśli, uświadomić własne potrzeby i pragnienia.

Dagmara Bielecka i Magdalena Wodarczyk - wspólnie prowadzą Pracownię Działań Przestrzennych i Technik Eksperymentalnych na Wydziale Ceramiki i Szkła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta.

 


DAGMARA BIELECKA

Absolwentka Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, dyplom w Pracowni Zbigniewa Horbowego w 2000 roku.

Od ukończenia studiów związana z Akademią, obecnie Prowadzi Pracownię Działań Przestrzennych i Technik Eksperymentalnych. Projektantka, nauczycielka i twórczyni szkła unikatowego. Entuzjastka i badaczka dawnych szklarskich technik zdobniczych. W latach 2014-18 Kuratorka sekcji Szkło Festiwalu Wysokich Temperatur a także  jedna z kuratorek warsztatów międzynarodowych „ Connecton„ 2019 r. Laureatka konkursu New Glass Review 38 The Corning Museum of Glass. Uhonorowana Bronze Award w konkursie Emerge 2018 Bullseye Glass. Eksperymentuje i tworzy w szklanym materiale łącząc techniki kształtowania szkła w płomieniach palnika z metodami piecowymi i hutniczymi.

Udział w kilkudziesięciu wystawach w kraju i za granicą.

Prace w zbiorach Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Glassmuseum Alter Hof Herding, Niemcy, Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu oraz w zbiorach prywatnych.

https://dagmarabielecka.pl/pl/

https://www.youtube.com/watch?v=H_j8yT6kYGU

 

MAGDALENA WODARCZYK

Dyplom na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, 2015, oraz na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Opolskiego, 2016. Od 2015 roku zatrudniona na Wydziale Ceramiki i Szkła wrocławskiej ASP jako pracownik naukowo-dydaktyczny. Obecnie, w ramach przygotowanej rozprawy doktorskiej, prowadzi projekty badawcze w zakresie metod formowania szkła na gorąco. Jej praca dyplomowa, zrealizowana w ASP we Wrocławiu, znalazła się w finale konkursów: Stanislav Libenský Award, Czechy, 2015, Design 32. Najlepsze Dyplomy Projektowe, 2015. Brała udział w 5 wystawach indywidualnych we Wrocławiu, Opolu, Krakowie i w ok. 50 wystawach zbiorowych oraz plenerach w Polsce, Czechach, Słowacji, Bułgarii, na Ukrainie i we Włoszech. Organizatorka i koordynatorka warsztatów i projektów międzynarodowych oraz jedna z kuratorów XII i XIII Festiwalu Wysokich Temperatur, 2019, 2021. Rzeźba z cyklu „Transformacja”, wykonana w ramach pracy dyplomowej, znajduje się w kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Od 10 lat zajmuje się fotoreportażem i dokumentuje studenckie projekty oraz wydarzenia kulturalne zrealizowane przez ASP we Wrocławiu.

https://www.asp.wroc.pl/pl/pracownicy-dydaktyczni/wodarczyk-magdalena
https://www.youtube.com/watch?v=Cv5JMBMAxd0&t=7s&ab_channel=FestiwalWysokichTemperatur

Wystawa odmiennie / w relacji

Pozostałe wydarzenia