Przejdź do treści

Krótka piłka, Marcin Mierzicki

Opublikowano 07 mar 2023
im
Data
17 mar — 7 kwi 2023
Wernisaż godz. 18:00
Miejsce

Galeria Entropia
Rzeźnicza 4, Wrocław

Wystawa Marcina Mierzickiego, jak zazwyczaj w przypadku tego autora, wytrąca odbiorcę z rozleniwionego poczucia oczywistości. Centralny obiekt - dysfunkcyjna, wyizolowana budowla powstała jakby w afekcie - jest wyrwanym z rzeczywistości fragmentem, zapisem śladów surowego doświadczenia, w którym użyto niejasnych środków perswazji. To intrygujące malarsko-rzeźbiarskie studium przypadku w uniwersum nieokreślonej i gwałtownej wymiany energii w relacjach społecznych. Forma o wymiarze egzystencjalnym.

współpraca kuratorska: Alicja i Mariusz Jodko

__________

Marcin Mierzicki, ur. 1973 r w Lublinie, absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, w której obronił dyplom z malarstwa i doktorat w dziedzinie sztuki. Artysta wizualny, tworzy obrazy, instalacje, obiekty oraz wideo. Realizuje projekty, które w swojej strukturze prowokują interaktywność i są oparte na działaniach w procesie. W twórczości Marcina Mierzickiego punktem wyjścia był obraz, a raczej przekraczanie medium malarskiego w kierunku akcentowania jego materialności. Artysta porusza się w obszarze działań z obiektami, wykorzystuje również prace wideo, wprowadzając analizę medium filmowego, śledząc relacje filmowej rzeczywistości i materialnego świata.

Autor wystaw indywidualnych i uczestnik wystaw zbiorowych m.in. „Coś od zera” Galeria Entropia, Wrocław, „Nie Oglądaj Się Za Siebie”, Triennale Rysunku Wrocław, Muzeum Współczesne Wrocław, „Balans Bieli', Galeria Neon ASP Wrocław, „Struktury Absurdu”, pokaz z Józefem Robakowskim, Polish Avant Garde Cinema, Austin Texas; „Weltschmerz”, Triennale Rysunku Wrocław, Galeria BWA Wrocław Główny, Wrocław; „Archeologia. Historie (Nie) Rzeczywiste”, Galeria Curator's Lab, Poznań „High Definition”, Galeria Wozownia, Toruń; „All Inclusive”, Instytut Polski w Bratysławie ; „Granice Globalizacji”, 4 Mediations Biennale, Poznań, „Entropie Der Kunst. Schöne Spiele”, Galeria Entropia w: „Rozbiórka Żelaznej Kurtyny”, Kühlhaus, Berlin, „Mit i Melancholia”, Muzeum Współczesne Wrocław, „Nic śmiesznego'', Galeria Entropia, Wrocław, „Młodzi w Muzeum, Poziom Najwyższy”, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, „Kino Awangarda”, Galeria Awangarda BWA Wrocław. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2006 i 2011 r.

Krótka piłka

Na zdjęciu obiekt, „KRÓTKA PIŁKA” Marcin Mierzicki, 2023 r.

Zdjęcie: Krzysztof Pachurka

Pozostałe wydarzenia