Przejdź do treści

Hiperabstrakcja

Opublikowano 13 wrz 2023
and
Data
22 wrz — 5 lis 2023
Wernisaż: 22.09.2023 r., godz. 19:00
Miejsce

Ośrodek Postaw Twórczych Zamek

pl. Świętojański 1
Wrocław

Zapraszamy na wystawę malarstwa Karola Babicza do Ośrodka Postaw Twórczych Zamek.

Nie kieruję się żadnymi celami, żadnymi systemami, żadną tendencją; Nie mam programu, stylu, kierunku. Nie mam czasu na specjalistyczne rozważania, tematy robocze czy wariacje prowadzące do mistrzostwa. Unikam definicji. Nie wiem czego chcę. Jestem niekonsekwentny, niezobowiązujący, pasywny; Lubię nieokreśloność, bezgraniczność; Lubię ciągłą niepewność.

Gerhard Richter

Karol Babicz, Hiperabstrakcja

Na wystawie „Hiperabstrakcja”, prezentuję obrazy ukazujące dwa główne obszary moich poszukiwań w malarstwie. Predylekcję do fotorealistycznej, a niekiedy hiperrealistycznej figuracji, zestawiam z działaniami zmierzającymi w stronę formy abstrakcyjnej, sztuki bezkształtnej. Wysiłki, jakie podejmuję, idą w kierunku zharmonizowania czy też zespolenia tych dwóch skrajnych kierunków malarskich.

„Hiperabstrakcja”, będąca fuzją dwóch biegunów, daje w sumie malarstwo tematycznie związane z sentymentalizmem, stawiające konsekwentnie człowieka w centrum zainteresowania, mówiące o jego uczuciach, psychice i przeżywanych przez niego emocjach. Rezygnuję z podejmowanej dotychczas próby zrozumienia roli człowieka w świecie na rzecz przyglądania się mu poprzez malarstwo.

Idąc za Gerhardem Richterem i posiłkując się fotografią, będącą prefabrykatem otaczającej rzeczywistości, ukazuję na podobraziu świat „z drugiej ręki”, w którym wrażliwość na widzenie koloru i światła jest kluczowa do jego odbioru.

W końcu, korelując z tradycją malarstwa niderlandzkiego, szukam utraconego. Nostalgicznie gonię za tym co przeminęło, a może i nieodwracalnie przepadło, pozostając na zawsze w przeszłości.

Karol Babicz

Pozostałe wydarzenia