Przejdź do treści

Formy namysłu

Opublikowano 08 gru 2022
im
Data
8 gru 2022 — 10 sty 2023
Wernisaż godz. 19.00
Miejsce

Stara Galeria ZPAF
plac Zamkowy 8, 00-277 Warszawa

Podczas wystawy zaprezentowane zostaną dzieła fotograficzne posiadające charakter intelektualnego namysłu nad rzeczywistością. Zaproponowany wybór prac jest pogłębioną refleksją o świecie ujętym przez pryzmat przenikliwych spojrzeń ich twórców. Pokazuje to siłę i skuteczność obrazu w snuciu rozmyślań filozoficznych, w formułowaniu pytań egzystencjalnych i próbach znajdowania odpowiedzi na nie. Przestrzenie wizualne zbudowane w zaprezentowanych dziełach są przykładami użycia fotografii, bądź obiektów fotograficznych, jako metod prowadzenia intelektualnej narracji i dialogu z widzem.
Wybrane prace tematycznie dotyczą zagadnień przestrzeni i czasu, przemijania, pamięci, odczuwania fizyczności siebie i możliwości doświadczania ich w procesie zapisu fotograficznego, a następnie poprzez kontakt z dziełem. W swoistym artystycznym wielogłosie analizowane są napięcia w relacjach: ja-świat, ja-inni, ja-wobec niekończących się pytań i granic poznania. Poprzez proces twórczy zachodzi namysł nad kondycją człowieka i świata. Sama fotografia jest tutaj sprawnym narzędziem - językiem budowania tej opowieści. Językiem pełnym symboli, wizualnych analogii i czytelnych dla widza skrótów myślowych. Każdy z twórców po mistrzowsku porusza się w wybranej przez siebie konwencji fotograficznej, dzięki czemu wystawa jest plastycznie zindywidualizowana i bogata w przyjęte rozwiązania formalne.


Autorzy: Wojciech Beszterda, Krzysztof Cichosz, Lucjan Demidowski, Andrzej Dudek-Dürer, Mariusz Hermanowicz, Piotr Komorowski, Zdzisław Mackiewicz, Natalia LL, Irena Nawrot, Wojciech Prażmowski, Krzysztof Pruszkowski, Grzegorz Przyborek, Józef Robakowski, Zofia Rydet, Zbigniew Rytka, Marek Szyryk, Zbigniew Tomaszczuk, Krzysztof Wojciechowski, Stefan Wojnecki, Paweł Żak.
Kurator: Jolanta Rycerska
Koordynacja: Andrzej Grudzień
Wystawa eksponowana jest w dwóch galeriach: Starej Galerii i w Galerii Obok ZPAF.
Ekspozycja potrwa do 10 stycznia 2023 (codziennie od 12-18)

Formy namysłu

Pozostałe wydarzenia