Przejdź do treści

Dawid Żynda, !Grawitacja

Opublikowano 29 Maj 2023
and
Data
25 Maj — 6 cze 2023
Otwarcie wystawy: 25 maja, 14:00
Miejsce

Ośrodek Dokumentacji Sztuki (ODS)

ul. Traugutta 19/21
Wrocław 
pon.–pt. 8:00–15:00

Zapraszamy na wystawę doktoranta Szkoły Doktorskiej Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.

"Witamy na wystawie "!Grawitacja", na której kosmos, teorie fizyki i ekspresja artystyczna przeplatają się, aby rozpalić wyobraźnię. Tytuł wystawy pochodzi od centralnej instalacji "!Grawitacja", symbolizującej moje dążenie do zostania pierwszym wieloplanetarnym artystą ceramiki. Na tej wystawie można zobaczyć różnorodne dzieła sztuki, z których każde oferuje unikalne spojrzenie na wzajemne oddziaływanie sztuki, nauki i cudów wszechświata. 

Zapoznaj się z serią "Czarne dziury", w której uchwyciłem hipnotyzujący moment, w którym większe czarne dziury pochłaniają mniejsze lub inne obiekty niebieskie. Niektóre z tych prac zawierają szklane horyzonty zdarzeń, które odbijają światło, tworząc urzekające wrażenia wizualne.

"Wymiary splecione" to urzekające dzieło sztuki inspirowane zawiłymi koncepcjami teorii strun. Złożone z sześciu szklanych tafli, z których każda reprezentuje odrębny wymiar, dzieło to zaprasza widzów do zagłębienia się w złożoność wszechświata. Ceramiczne struny, symbolizujące podstawowe struny, które splatają rzeczywistość, z wdziękiem przebijają się przez wymiary.

Plakat do wystawy "!Grawitacja"
"!Grawitacja"

Dzięki starannemu ustawieniu, szklane tafle oferują hipnotyzującą perspektywę, pozwalając widzom obserwować wszystkie sześć dodatkowych wymiarów jednocześnie pod określonym kątem. Ten wyjątkowy punkt widokowy ujawnia głębokie wzajemne powiązania i przeplatającą się naturę wszechświata, zgodnie z teorią strun.

Przedstawiamy serię "Kosmos", wykwintną kolekcję płaszczyzn ceramicznych, która czerpie inspirację z bezkresnej oceanicznej przestrzeni kosmosu. Każda płaszczyzna przechodzi unikalny proces, począwszy od wyrzucenia na kole garncarskim, a następnie celowo zdeformowana do płaskiej powierzchni. To celowe zniekształcenie tworzy poczucie zakrzywionej czasoprzestrzeni, odzwierciedlając enigmatyczną naturę kosmosu.

Autor tekstów: Chat GPT-3"

Dawid Żynda studiuje pod kierunkiem dr hab. Joanny Teper, prof. ASP z Katedry Ceramiki. 

Performans "!Grawitacja" / "!Grawitacja" performance
<p>Performans "!Grawitacja" /&nbsp;"!Grawitacja" performance</p>
Performans "!Grawitacja"Performans "!Grawitacja" / "!Grawitacja" performance
<p>Performans "!Grawitacja" /&nbsp;"!Grawitacja" performance</p>
Performans "!Grawitacja"Performans "!Grawitacja" / "!Grawitacja" performance
<p>Performans "!Grawitacja" /&nbsp;"!Grawitacja" performance</p>

Pozostałe wydarzenia