Ćwiczenia/Powtórzenia

Galeria Concrete

ul.Traugutta 19/21
CSU.CI, VI piętro

Na wystawie prezentowane są prace Kamila Zalewskiego z dwóch cyklów „Ćwiczenia” i „Powtórzenia”. Całość inspirowana jest grami komputerowymi powstałymi na przełomie lat 80 i 90-tych, a tytuły odnoszą się do wspólnych czynności, jakie możemy odnaleźć w obszarze gier i praktyki artystycznej.

Obie te czynności mają podobny charakter, ale o ile w świecie realnym możemy doświadczyć ograniczeń wynikających z funkcji ciała, o tyle w grach komputerowych one nie występują, chyba że gracz zbyt długo przebywa przed ekranem. W tym kontekście przyglądając się grafice artystycznej, fizyczność w postaci druku na prasie, docisku, rytowania, rysowania przeistoczyły się w klikanie, kopiowanie, wklejanie, powiększanie i pomniejszanie. Ćwiczenia i powtórzenia całkowicie zmieniły swój charakter, które kiedyś wykonywane na szkolnym boisku, dzisiaj przeniosły się do świata wirtualnego.

wystawa Kamil Zalewski Ćwiczenia/Powtórzenia

Kamil Zaleski – adiunkt w Pracowni Grafiki Koncepcyjnej i Intermedialnej / Pracownia nr 6: www.pracownia6.com / na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2012 roku otrzymał tytuł doktora sztuki za cykl prac pt. „Resuscytacja”, której promotorem był prof. Andrzej Węcławski. Członek Stowarzyszenia Otwarta Pracownia w Lublinie i Society of California Printmakers w San Francisco.

Uprawia grafikę i malarstwo. W swojej pracy wykorzystuje druk cyfrowy i sitodruk. Zorganizował 16 wystaw indywidualnych m.in. w Narodowej Galerii Związku Artystów Ukraińskich w Kijowie, Galerii Koszarowa w Katowicach, Galerii Pod Podłogą w Lublinie, CSW Łaźnia w Gdańsku czy klubo-galerii Sfinks w Sopocie. Uczestniczył w ponad 120 wystawach w kraju i zagranicą. W 2019 roku otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego na 6 Międzynarodowym Triennale Grafiki Cyfrowej – Gdynia 2019, a w 2007 roku otrzymał wyróżnienie w konkursie Grafika i Rysunek roku 2005–2007 woj. Lubelskiego.

Pozostałe wydarzenia