Przejdź do treści

COCKPIT

Opublikowano 13 gru 2022
im
Data
17 gru 2022 — 15 sty 2023
Wernisaż 17.12.2022 godz. 19.00
Miejsce

EXIT GALLERY

ul. Hubska 44, Wrocław

Miłosz Flis i Adam Martyniak we współpracy i wsparciu Pawła Czekańskiego, EXIT GALLERY i ASP Wrocław zapraszają na wydarzenie, na którym zobaczyć będzie można kilka archiwalnych i ostatnich obiektów, rzeźb tworzonych pod wspólną koncepcją Cockpit.

Kurator: Paweł Czekański
Grafika: Milena Lubach.

Adam Martyniak

Samochód, który został pozbawiony mobilności i wszystkich użytkowych funkcji. Specyficzny tuning nadał mu nową autonomiczność.  Wnętrze do niedawna było ograniczone ścianami. Zraczałe podzespoły, teraz zakończyły współpracę. Zespół stał się bezcelowym zgromadzeniem, choć niektóre elementy zawarły nową niezrozumiałą symbiozę. Poszczególne fragmenty rozpoczęły swoje wewnętrzne rozmnażanie i rozrost, pokracznie przyjmując obce role. Znaczenia poszczególnych części zostały przenicowane, chociaż nadal jeszcze uczepione swojego utylitarnego pierwowzoru. Materia motoryzacyjna zaczyna wypełniać dotychczasowe pojęcia. W ciasnym i nieszczelnym uniwersum cockpitu daje się słyszeć nowe przesłanie: teraz my, jakoś inaczej, więcej.

Miłosz Flis

Od 1885, samochody były polem do wyścigu inżynierów i designerów, przemieniając model funkcjonowania społeczeństw na całym świecie. Odgrywają wielką rolę w kształtowaniu się cywilizacji zarazem będąc piękne i ułatwiając życie. Wsiadając do kokpitu, zamykając za sobą drzwi spersonalizowanej kapsuły, rolę twarzy przejmuje maska z błyszczącym logo marki, mięśnie to silnik, a nogi zastąpione zostają kołami. Części zostają oderwane od swojej funkcji, która w toku ewolucji wpłynęła na wybór dwóch składników determinujących ich istotę: kształt i materiał. Automobil zostaje rozczłonkowany, fragment funkcjonuje jeszcze jako składowa, przymocowany sztywno do innych najczęściej już niewidocznych przedmiotów, za pomocą śrub, kabli, uszczelek, zacisków, tulei i klejów. Zdaje się już nie być tym, do czego powołał go zespół fabryki samochodów. Oderwane fragmenty zostają poddane abstrakcyjnej analizie. Ujawnia się plastyczna materia, podatna na przeszczepienia, modyfikacje, mutacje i wszelkie inne sposoby służące do uzyskania niemożliwego. Tuning jakiemu poddają się poszczególne fragmenty samochodu ma różne cele, czasami w ogóle niepojęte. Pierwotna funkcja zostaje zapomniana, a pustkę po niej wypełnia coś innego.

Cocpit

Pozostałe wydarzenia