Przejdź do treści

Międzynarodowy Wałbrzyski Plener Ceramiczny

Opublikowano 08 gru 2022
im
Data
1 gru 2022
Miejsce

Galeria Centrum Ceramiki Unikatowej na terenie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia
ul. Wysockiego 29

W tegoroczny Plenerze organizowanym przez Wałbrzyską Galerię Sztuki BWA wzięli udział pracownicy Akademii Sztuk Pięknych związani z Wydziałem Ceramiki i Szkła: Joanna Teper, Jakub Biewald, Weronika Surma, Justyna Żak oraz Łukasz Karkoszka w roli komisarza pleneru. Udało się również zaprosić gości z Ukrainy związanych z Akademią Sztuk Pięknych we Lwowie: Tamarę Berezę, Hannę Drul oraz Ihora Berezę.

Fotorelacja z Międzynarodowego Wałbrzyskiego Pleneru Ceramicznego. Łukasz Karkoszka.

Wszyscy Uczestnicy wyrazili zgodę na podjęcie współpracy i stworzenia zespołu, który oprócz indywidualnych działań artystycznych zrealizuje obiekty ceramiczne do przestrzeni miejskiej. Artyści korzystali z pracowni Centrum Ceramiki Unikatowej z bogato wyposażonym zapleczem, oraz co szczególnie urzekło gości, magazynem wypełnionym formami, dekoracyjnymi kalkami naszkliwnymi oraz innymi pozostałościami po nieistniejących już fabrykach porcelany. Spotkanie odbywało się na terenie kompleksu Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia, obiekcie wyjątkowym, gdzie kultura miesza się z pozostałościami po dawnym przemyśle węglowym. To miejsce o szerokim spektrum możliwości, wyposażonym w kilka galerii sztuki, hotel, restaurację, pracownię szklarską i ceramiczną, salę audiowizualną, wprost idealnie nadaje się do organizacji tego typu wydarzeń. Dodatkowy atut o czym wspominali wszyscy artyści, stanowi aura tego unikalnego miejsca i samego miasta, które przez swoją architekturę, górzyste ukształtowanie terenu i otoczenie przyrody działa na twórców w sposób inspirujący.

W wyniku owocnej współpracy artystycznej wykonana została mozaika ceramiczna zaprojektowana specjalnie z myślą o elewacji wałbrzyskiego Teatru Lalki i Aktora. Każdy z uczestników przygotował własny element kompozycji nawiązującej do ceramicznych tradycji miasta, jednocześnie mając na uwadze młodą widownię teatru. W ramach pleneru powstały indywidualne prace każdego z artystów, które oglądać można na wystawie prezentowanej w Galerii Centrum Ceramiki Unikatowej.

Podkreślić należy, że niebagatelne znaczenie w realizacji projektu miało wsparcie Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, która stała się współorganizatorem przedsięwzięcia. Wydarzenie wsparli również partnerzy projektu: Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Wrocławski oraz Fine Art Gallery.

Zdjęcia: Łukasz Karkoszka
Plakat autorstwa Magdaleny Gazur

Pozostałe wydarzenia