Przejdź do treści

Maltabiennale 2024

Fotorelacja
Opublikowano 05 kwi 2024
and

13 marca zainaugurowano pierwszą edycję maltabiennale.art z udziałem reprezentantów naszego kraju. Prace 80 artystów z 23 krajów wystawione są w ponad 20 pawilonach narodowych i tematycznych zlokalizowanych w 21 obiektach historycznych na Malcie i pobliskiej wyspie Gozo.  Wydarzenie potrwa do końca maja.

Punktem wyjścia dla programu i kuratorskiej linii pierwszej edycji maltabiennale.art jest perspektywa wynikająca z wyspiarskiego charakteru Malty. Usytuowana na styku Wschodu i Zachodu, w basenie Morza Śródziemnego jest przedstawiana przez organizatorów jako laboratorium relacji, przykład bezustannej transformacji, unikalnej dynamiki społecznej negocjowanej między mieszkańcami i gośćmi.

Maltabiennale 2024

To nie jedna, ale wiele Malt; obszar wielokulturowy, wielorasowy, wielojęzyczny. Ludzie śpiewają w różnych językach, tak samo jak myślą i marzą w różnych językach. To właśnie sprawia, że wyspa i jej archipelag są idealnym obserwatorium do badania dominujących aspektów kultury śródziemnomorskiej. maltabiennale.art stara się zgłębić koncepcję hybrydowej tożsamości, której podstawą jest spotkanie i wymiana oraz zderzyć ją z wizją artystów i innymi kulturami, mając z tyłu głowy bolesną świadomość traumy kolonizacji. maltabiennale.art proponuje śródziemnomorską wyprawę w kierunku możliwości harmonijnego współistnienia – czytamy w manifeście organizatorów.

Polski Pawilon zorganizowany w Villi Portelli prezentuje twórczość Ryszarda Grzyba, Zdzisława Nitki, Krzysztofa Skarbka, Zbigniewa Dowgiałło i Piotra Dumały, którzy reprezentują wyrazisty głos we współczesnej sztuce polskiej. Zaproszeni do udziału w ekspozycji przez kuratora Krzysztofa Stanisławskiego (od 2020 dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, krytyk i autor tekstów o sztukach wizualnych), zostali zachęceni do refleksji nad ważnym archetypem kultury europejskiej – biblijną historią św. Jana i jego śmierci. Ta narracja ma szczególne znaczenie dla Malty ze względu na jej katolickie dziedzictwo i fakt, że na wyspie znajduje się arcydzieło Caravaggia „Ścięcie św. Jana Chrzciciela".

Pozostałe aktualności