Dziennik zdarzeń

8 gru 2023 — 4 sty 2024
Wernisaż: 08.12.2023, 18:00

Galeria Hvězda, náměstí Míru 951, Uherské Hradiště

W Galerii Hvězda w Uherské Hradiště (Czechy) została zaprezentowana wystawa Oleny Matoshniuk i Michała Pietrzaka Deník událostí (tłum. Dziennik zdarzeń), będąca odbiciem codzienności, czasu naznaczonego wojną i pandemią. Pod tym wspólnym tytułem kryją się dwa autorskie projekty odnoszące się do tego niełatwego dla nas wszystkich okresu, wojny w Ukrainie oraz pandemii koronowirusa. W dniu 8 grudnia 2023 r. wystawę otworzył jej kurator, czeski rzeźbiarza, projektanta i pedagog prof. Vladimír Kovařík.

Mottem przewodnim cyklu Granice Oleny Matoshniuk był cytat z opisu wystawy Zjednoczeni w PinchukArtCentre (Kijów): Tworzenie sztuki w czasie wojny to nie tylko okazja do refleksji nad traumatycznym doświadczeniem historycznym, ale także potężna forma oporu. Jak sama autorka mówi, po otrząśnięciu się z paraliżu wywołanego wybuchem wojny, jej wewnętrzna potrzeba krzyku znalazła ujście w sztuce. Działania Matoshniuk zdeterminowała niezwykle trudna sytuacja w jakiej znaleźli się jej bliscy i ojczyzna. Swoje początkowe poczucie przerażenia i bezradności przekuła w oręż, którym walczy na froncie sztuki. Artystka pochodzi z Ukrainy (Łuck), gdzie obroniła dyplom w Łuckim Narodowym Uniwersytecie Technicznym (specjalność Design). Od kilku lat związana jest z Wrocławiem, w którym mieszka i pracuje. Ukończyła malarstwo w ASP we Wrocławiu (pracownia prof. Mariana Waldemara Kuczmy). Zajmuje się malarstwem, performance i sztuką wideo. Była stypendystką programu Gaude Polonia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz trzykrotną beneficjentką Stypendium Prezydenta Wrocławia. Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki Współczesnej Ukrainy Korsaków, Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej, Fundacji Krupa Gallery, oraz prywatnych. Członkini ZPAP.

Prezentowana na wystawie multimedialna instalacja 365+ Michała Pietrzaka jest wynikową rejestracji czasu pandemii i wiążącej się z nią izolacji. Zapis dokonany został w intymnej dla artysty przestrzeni, gdzie przenika się sfera sacrum i profanum. Poprzez kolejne etapy percepcji widz wchodzi w nią mimowolnie stając się jej uczestnikiem. Na ten monumentalny obraz mozaikowy składa się 365 prac przenikających się z subtelną projekcją poklatkową. Obiekt ten przez zmianę poziomów obserwacji oraz transformacji nawarstwień wielu obrazów w jednym, przyjmuje wizualne formy przekazu czasoprzestrzennego. Pochodzący z Bystrzycy Kłodzkiej autor mieszka i pracuje we Wrocławiu. Jest absolwentem Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów ASP we Wrocławiu, gdzie uzyskał tytuł doktora, Wyższego Studium Fotografii w Jeleniej Górze oraz Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. W jego twórczości widzimy poszukiwania swoistego rodzaju kompromisu pomiędzy czysto konceptualnymi a formalnymi środkami wyrazu wypowiedzi artystycznej. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Miasta Wrocławia oraz kolekcjach prywatnych. Członek ZPAP i Prezes Okręgu Dolnośląskiego ZPAF.

Pozostałe wydarzenia