Wojciech Kaniowski „Obiekty” – „Filmoteka Polska 1954-69”

Opublikowano 11 sty 2023
azg
20 sty — 28 lut 2023

Hol Główny,
Centrum Technologii Audiowizualnych
ul. Wystawowa 1

Zapraszamy na wystawę Wojciecha Kaniowskiego z cyklu „Obiekty” – „Filmoteka Polska 1954-69”.

Prace, które wykonane zostały techniką asamblażu, nawiązują do polskich filmów z lat 50. i 60. Będzie można je oglądać w holu głównym Centrum Technologii Audiowizualnych od 20 stycznia do 28 lutego 2023 r. Wstęp na wystawę jest wolny.

W. Kaniowski

Ekspozycja w siedzibie CeTA obejmie 20 prac odnoszących się do polskich filmów, które jak wyjaśnia Wojciech Kaniowski „kształtowały jego dzieciństwo i wczesną młodość”. To m.in. tak znane, cenione i oglądane do dziś produkcje jak „Sami swoi” Sylwestra Chęcińskiego, „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy czy „Rękopis znaleziony w Saragossie” Wojciecha Jerzego Hasa, które realizowane były we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych.

Prace wykonane zostały techniką asamblażu (fr. assemblage), stanowiącą odmianę kolażu, w której tworzy się trójwymiarowe kompozycje z różnego rodzaju przedmiotów m.in. codziennego użytku.  W pracach Kaniowskiego połączenie fotografii z realnymi obiektami uprzestrzennia obrazy i nadaje im charakter niewielkich scenografii, mieszczących się w formatach tradycyjnych krosien malarskich.

Wojciech Kaniowski – jest profesorem w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, zajmuje się malarstwem i projektowaniem graficznym.  W latach 1972-77 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta) na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. W 1977 r. rozpoczął na uczelni pracę dydaktyczną. W 1996 r. został mianowany na stanowisko profesora nadzwyczajnego. W latach 1996-99 pełnił funkcję dziekana Wydziału Malarstwa i Rzeźby, a w latach 1999-2005 – prorektora ds. dydaktycznych. W maju 2002 r. uzyskał tytuł naukowy profesora. W latach 1977-96 brał udział w kilkudziesięciu wystawach i konkursach malarskich, otrzymując wiele nagród i wyróżnień. Swoje malarstwo prezentował dotychczas na 49 pokazach indywidualnych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i państwowych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Francji i USA. Od 1988 r. realizuje prace malarskie w technice assemblage. Opracował m.in. obszerny cykl obrazów dedykowany muzyce lat 60. XX wieku. Obecnie kieruje procesem dydaktycznym w Pracowni Malarstwa Architektonicznego i Sztuki w Przestrzeni Publicznej.

Pozostałe wydarzenia