BOOKmacherzy w Starej Kotłowni w Olsztynie

Wydarzenie
Opublikowano 07 cze 2023
azg

14 czerwca o godzinie 18:00  odbędzie się wernisaż w Centrum Ekspozycyjnym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Stara Kotłownia w Olsztynie

Przestrzeń Starej Kotłowni pozwala nam zaprezentować się z dużym rozmachem. Dlatego pokazujemy tam dwie odrębne wystawy, dla których wspólnym mianownikiem jest nazwisko kuratorki obydwu – Magdaleny Wosik z Pracowni  Książki w ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu.„BOOKmacherzy. Pracownia Książki prezentuje…” to wystawa prac studentów i prowadzących tytułową Pracownię Książki, działającą w Katedrze Projektowania Graficznego na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów.

To już XIV odsłona BOOkmacherów od 2016 roku, kiedy po raz pierwszy, z wielkim rozmachem, pochwaliliśmy się książkami powstającymi w naszej Katedrze, prezentując je we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki.

W Olsztynie obok plansz ze zdjęciami dokumentującymi obiekty, pokażemy także bogaty zbiór autorskich filmów prezentujących studenckie książki. Przedstawimy całkiem pokaźny już zestaw książkowych kalendarzy, ponieważ takie zadanie podejmują od kilku lat wszyscy studenci trafiający do pracowni na III roku studiów i realizujący go w czasie jednego semestru. Pokażemy kalendarze inspirowane sennikiem, studenckim indeksem czy księgą zagrożonych gatunków zwierząt – kalendarze po prostu pięknie ilustrowane grafikami i te, koncentrujące się na komforcie użytkownika: funkcjonalne i często ascetyczne w formie… Zaprezentujemy także tomiki poezji, opracowania graficzne klasycznych i współczesnych tekstów. Szczególnie interesujące będzie dla oglądających wystawę porównanie, jak ten sam tytuł wygląda w graficznych interpretacjach przygotowanych przez różnych autorów.

Wystawa obejmie zarówno realizacje kursowe z III i IV roku, jak i prace dyplomowe powstałe w naszej Pracowni. A jej dopełnieniem będą zdjęcia wybranych projektów książkowych autorstwa prowadzących Pracownię Książki: Magdaleny Wosik, Joanny Skrzypiec-Żuchowskiej oraz Karoliny M. Wiśniewskiej.

Bookmacherzy_Olsztyn