Andrzej Dudek-Dürer Na niekończącej się drodze...?

Opublikowano 13 cze 2023
im
14 cze — 31 lip 2023
Wernisaż 14.06. godz. 18.00

Galeria Patio2 przy ul. Sterlinga 26 w Łodzi (budynek K).

Zapraszamy na otwarcie wystawy Andrzej Dudek-Dürer. Na niekończącej się drodze…? Fotografia i grafika z lat 1969-2020. Artysta jest bardzo znaną i charyzmatyczną osobowością polskiej sztuki już od lat 70. XX wieku.

Jest artystą sztuk wizualnych, ale ma na swym koncie twórczym także wydane płyty muzyczne. Interesuje go zgłębianie procesu artystycznego i duchowego zarazem. Wywodzi się on od tradycji dematerializacji sztuki i konceptualnego przełomu lat 60./70. Bardzo ważnym tego rodzaju doświadczeniem, aktualnym do dziś jest tworzona przez niego „sztuka butów”.

Ekspozycja koncentruje się na zagadnieniu drogi i wędrówki oraz przedstawieniu indywidualnej refleksji nad czasem, przemianą i przemijaniem. Artysta szuka odpowiedzi na pytanie, co będzie na końcu tej podróży? Pokazane zostaną prace tworzone od lat 70. XX wieku do chwili obecnej. Patrząc na prace artysty, nasuwa się pytanie: czy wyzwolenie z kręgu życia i śmierci jest możliwe? Twórczość graficzna oraz fotograficzna Andrzeja Dudka-Dürera dotyczy jego życia, jego artystycznych przyjaźni, podróży rzeczywistych i mentalnych. Ważnym problemem jest reinkarnacja i proces fizycznej przemiany, także każdej materii, z którą się styka artysta i którą poddaje alchemicznej przemianie. Jednym z najważniejszych odniesień jest dla niego twórczość niemieckiego mistrza renesansu Albrechta Dürera, który m.in. w swej twórczości dał wyraz epoce końca (seria Apokalipsa), czekania na koniec dotychczasowego świata. Dudek-Dürer stosuje rozszerzoną koncepcję fotografii i grafiki, odwołując się do tradycji sztuki abstrakcyjnej, performance i konceptualizmu. Jego postawa twórcza nie posiada określonych granic, rozwijając się we własnym kierunku, gdzie punktem wyjścia jest medytacja, a celem stan metafizyczny, ukierunkowujący się na duchowość i doskonalenie.

Kurator: Krzysztof Jurecki

14.06, godz. 18:30 | performance artysty pt. Meta… Trans… Migracje
18.06 godz. 14:00 | oprowadzanie kuratorskie
19.06. godz. 11:00 | oprowadzanie kuratorskie

Andrzej Dudek-Dürer. Performer, artysta sztuki mediów, fotograf, grafik, kompozytor i muzyk. Jego pseudonim pochodzi od słynnego artysty niemieckiego Albrechta Dürera. Andrzej Dudek wierzy, iż jest jego inkarnacją, ale skupił swoją sztukę na własnej postaci. Od 1969 roku realizuje life performance Sztuka Butów – Sztuka Spodni – Sztuka Andrzeja DUDKA- DÜRERA /żywa rzeźba / w Miejscach w Których się Pojawia...Wszędzie gdzie się pojawia zostawia swój duchowo-materialny ślad. Artysta miał szereg wystaw i performance dosłownie na całym świecie. m.in. w The Art Institute w Chicago, Academy of Art College w San Francisco, Conservatorio National de Musica w Mexico City, School of Art Otago Polytechnic w Dunedin – Nowa Zelandia, The City Art Institute w Sydney, University of California, Berkeley; Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Jego postawa wyrosła z wrocławskiej sztuki neoawangardowej lat 70., ale zawsze zachowywał własną skrajnie ezoteryczną postawę, manifestując siłę swej duchowej wyobraźni. Ekspozycja w Łodzi akcentuje problem reinkarnacji, duchowych i materialnych podróży, próbując odpowiedzieć na pytanie co jest jej celem?

Więcej informacji na stronie

Andrzej Dudek-Dürer, Sztuka butów 1969 - 1979 - 1982-? /żywa rzeźba/, 1969-1982  technika mieszana, fotografia, gniecenie, 50 cm x 70 cm
Andrzej Dudek-Dürer, Meta... Podróż V ver. 3, 1987, technika mieszana, inkografia, rysunek; zapis linii podróży do Niemiec, Anglii. 70 cm x 50cm
 Andrzej Dudek-Dürer, Apokalipsa w Singapurze…ver II, 1989, fotografia, 100 cm x 75 cm