Przejdź do treści

Laboratorium Eksperymentu Technologicznego

Laboratorium Eksperymentu Technologicznego

prowadzenie: dr hab. Bożena Sacharczuk, profesor ASP

W pracowni-laboratorium realizowane są dwa przedmioty kierunkowe:

· „Działania eksperymentalne z elementami technologii ceramiki"- dla I i II roku studiów I stopnia licencjackich

· „Autorskie eksperymenty technologiczne"- dla I roku studiów II stopnia magisterskich

Zajęcia mają charakter grupowych oraz indywidualnych działań warsztatowych, których celem jest nabycie umiejetności dotyczących praktyk technologicznych oraz wiedzy z zakresu technologii ceramiki. Studenci poznają różnorodne metody prowadzenia eksperymentów i w efekcie opracowują własne receptury mas ceramicznych, angob i szkliw ceramicznych.

 „Działania eksperymentalne z elementami technologii ceramiki"

 I rok studiów I stopnia licencjackich

Celem przedmiotu jest zaznajomienie studentów z bazowymi zagadnieniami technologii ceramiki i nabycie podstawowych umiejętności praktycznego wykorzystywania nabytej wiedzy. Studenci poznają podstawowe zasady prowadzenia badań technologicznych, uzyskują wiedzę z zakresu podstawowych pojęć technologicznych, podziału ceramiki i przemysłu ceramicznego. Nabywają umiejętności rozpoznawania stosowanych w ceramice szlachetnej technik realizacji i metod zdobienia.

 II rok studiów I stopnia licencjackich

Celem przedmiotu jest poznanie metod wzbogacania surowców plastycznych, opracowanie autorskiego składu surowcowego masy ceramicznej, angoby i szkliwa ziemnego. Studenci poznają różnorodne konstrukcje pieców ceramicznych i procesy wypałów w piecach ceramicznych. Opracowują bazowe składy i modyfikacje, pozwalające na opracowanie nieskomplikowanych receptur. Analizują wpływ wprowadzanych związków na efekt wizualny, jakość i dopasowanie do czerepu. 

„Autorskie eksperymenty technologiczne"

I rok studiów II stopnia magisterskich

Celem przedmiotu jest opracowanie autorskich receptur i rozwiazań technologicznych, wynikających z indywidualnych potrzeb obranej ścieżki kształcenia. W oparciu o pełne spektrum możliwości warsztatowych laboratorium technologicznego, dostępny zasób surowców i chemii ceramicznej studenci nabywają pogłębioną wiedzę z zakresu surowców i chemii ceramicznej, poznają metody praktycznego opracowania róznorodnych mikstur ceramicznych i oryginalnych rozwiązań technologicznych, przygotowując się do prowadzenia autorskiego studia ceramicznego.