Przejdź do treści

Grafika w zakresie projektowania graficznego / studia niestacjonarne 2-letnie

Kierunek Grafika obejmuje swoim zakresem projektowanie graficzne, grafikę intermedialną i grafikę artystyczną. Zakłada przekazanie określonego zasobu wiedzy i wykształcenie umiejętności warsztatowych oraz artystycznych w zakresie szeroko pojętej grafiki i dziedzin pokrewnych. 

Studia nastawione są na kształtowanie wartości artystycznych, społecznych i kulturowych. Kierunek Grafika zakłada również wprowadzenie w zakres i metodykę projektowania graficznego m.in. poznanie uwarunkowań formalnych i gatunkowych w projektowaniu i ilustrowaniu, nabycie doświadczeń projektowych w kontakcie z tekstem literackim jako podmiotem opracowania i interpretowania graficznego, poznanie środków i wariantów języka graficznego - własności słowa i obrazu oraz doświadczanie skrótu i przenośni w przedstawianiu pojęć i w nadawaniu znaczeń (making meaning). W ramach grafiki artystycznej kierunek oferuje poznanie i praktyczne stosowanie tradycyjnych technik graficznych (druk wypukły, wklęsły, sitowy), umożliwiające swobodną wypowiedź artystyczną sformułowaną za pomocą graficznych środków wyrazu.

Kierunek umożliwia poszerzenie wiedzy o zagadnienia z obszaru humanistycznego tj. historię i teorię sztuki, historię grafiki, czy historię i teorię projektowania graficznego. Ponadto oferuje blok przedmiotów w ramach zajęć fakultatywnych, który daje możliwość poszerzenia wiedzy i umiejętności.

Projektowanie graficzne

Jak się u nas studiuje?

Gdzie będziesz studiować i z jakich pracowni możesz korzystać

Kształcenie studentów kierunku grafika prowadzone jest przez Katedrę Projektowania Graficznego, Katedrę Sztuki Mediów oraz Katedrę Grafiki Artystycznej. W ramach zajęć studenci mają do dyspozycji pracownie artystyczne, sale wykładowe, warsztaty komputerowe, introligatornię, warsztat letterpress, studia fotograficzne, pracownie multimedialne. Zajęcia odbywają się w siedzibie Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów w budynkach Uczelni usytuowanych przy Placu polskim ¾ oraz nowoczesnym budynku Centrum Sztuk Użytkowych Centrum Innowacyjności przy ulicy Traugutta.

Wydział posiada infrastrukturę badawczą w postaci w pełni wyposażonych pracowni grafiki artystycznej (prasy graficzne wklęsłodrukowe z napędem ręcznym, prasy graficzne wklęsłodrukowe z napędem elektrycznym, prasy litograficzne, digestorium, kopioramy, stoły sitodrukowe ze wspomaganiem rakla, drukarka wielkoformatowa, skaner wielkoformatowy), laboratoria komputerowe z najwyższej klasy sprzętem i oprogramowaniem, w pełni wyposażone dokumentacyjne studio fotograficzne, laboratorium wzorca odbitki poligraficznej (plotery wielkoformatowe, drukarki, urządzenie tnąco-grawerujące).

Studenci Grafiki korzystają z zasobów infastrukturalnych Katedry Sztuki Mediów: w pracowni projektowania gier i form wirtualnych z wyspecjalizowanego sprzętu do rejestracji ruchu postaci oraz druku 3D, laboratoriów fotograficznych, studia realizacji filmowych, laboratorium rejestracji i montażu dźwięku, laboratorium wieloplanowej cyfrowej fotografii studyjnej, laboratorium realizacji dźwięku, laboratorium mikrokontrolerów. Umiejętności oraz warsztat realizacji animacji, filmu, wielkoformatowej projekcji - mappingu lub projekcji na kilka źródeł, gwarantowane jest studentom, którzy pragną poszerzyć swoje możliwości realizacyjne oraz wrażliwość na ruchomy obraz. Zapoznanie się z mikrokontrolerami w laboratorium i budowanie instalacji interaktywnych, daje możliwość uruchomienia statycznego obrazu oraz oddania kreacji również w ręce odbiorcy.

Staże, praktyki zawodowe, wyjazdy zagraniczne

Jeśli zechcesz by Twój proces kształcenia był jeszcze pełniejszy, będziesz mógł skorzystać z wyjazdów na studia, kursy i praktyki zagraniczne w ramach programu Erasmus+.

Dzięki nim zdobędziesz nowe doświadczenia oraz poszerzysz swoje umiejętności artystyczne, projektowe oraz językowe. Współpracujemy z ponad 100 uczelniami, będziesz więc mieć w czym wybierać. Oto niektóre z naszych partnerskich uczelni, które chętnie przyjmują studentów kierunku Grafika:

  • Ecole Superieure D'art et de Design d'Orleans / Orlean / Francja
  • Universidad del Pais Vasco / Bilbao / Francja
  • Universidad de Castilla-La Mancha, Campus Cuenca / Ciudad Real / Hiszpania
  • Universidade do Porto / Porto / Portugalia
  • Accademia di Belle Arti di Brera / Mediolan / Włochy
Co po studiach?

Niezależnie od tego, czy chciałbyś w przyszłości podbijać świat sztuki jako wybitny artysta, prowadzić małą firmę produkującą unikatowe przedmioty, dzielić się swoją wiedzą jako instruktor, czy wykładowca, albo współpracować z przemysłem lub instytucjami publicznymi i realizować projekty na dużą skalę, to mamy dla Ciebie świetną wiadomość. Jesteś w idealnym miejscu. Przez kolejne lata będziemy wspierać Cię przy realizowaniu każdej z wybranych przez Ciebie ścieżek kariery. Będziemy Cię uczyć, zadawać pytania, pomagać szukać na nie odpowiedzi, a także inspirować do poszerzania Twoich horyzontów i badania możliwości.

Jeśli zastanawiasz się, jaki mógłbyś wykonywać zawód po kierunku Grafika to rzuć okiem na niektóre z naszych propozycji:
• Projektant stron internetowych,
• Projektant aplikacji mobilnych,
• Grafik w agencji reklamowych,
• Ilustrator książek i czasopism,
• Grafik komputerowy,
• Projektant gier komputerowych,
• Plakacista,
• Projektant identyfikacji wizualnej.