WYWIAD ! krótkie konkretne pytanie do prof. Horbowego......

Opublikowano 20 sty 2009

Prof.Zbigniew Horbowy obchodzi w tym roku 50 lecie swojej pracy twórczej , być może ktoś profesorowi Horbowemu z tej okazji będzie chciał zrobić prezent ....Piotr Osowicz zapytał mistrza jaki powinien być wymarzony upominek :

Wystawę jubileuszową prof.Zbigniewa Horbowego można oglądać w galerii Academia Nova na pl. Solnym 14A Zbigniew Horbowy urodził się na kresach wschodnich Rzeczypospolitej we wsi Łanczyn w pow. Nadwórna, w dawnym woj. stanisławowskim. Z Kołomyi razem z rodziną został przesiedlony po II wojnie światowej na ziemie odzyskane do Kargowej pod Zieloną Górą. Tam uczęszczał do szkoły podstawowej. Szkołę średnią ukończył w Wolsztynie. Jako młody chłopak interesował się mechaniką i myślał o studiach politechnicznych, jednak namówiony przez przyjaciela, Jerzego Antkowiaka, zdał razem z nim egzaminy wstępne do Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Edukację artystyczną odbierał w pracowni szkła ówczesnego rektora Stanisława Dawskiego. Pracę dyplomową zrealizował w 1959 r. w Hucie Szkła "Sudety" w Szczytnej, wykonując pełny zestaw naczyń użytkowych ze szkła (jako pierwszy student tej uczelni). W hucie tej podjął także pierwszą pracę po studiach, jako projektant w Ośrodku Wzornictwa, którym w późniejszych latach również kierował. Związany był później z Huta Szkła Artystycznego "Barbara" w Polanicy-Zdroju, gdzie od 1975 r. jako kierownik artystyczny prowadził eksperymentalne studio projektowe. Angażował się wówczas w organizację polanickich plenerów szklarskich – w latach 1978-1989 był ich organizatorem i komisarzem. Z jego inspiracji powstała Pracownia Szkła Artystycznego "Inco" we Wrocławiu. Od 1965 r. podjął pracę dydaktyczną na macierzystej uczelni, pracując jednocześnie w przemyśle. W ciągu 40 lat przeszedł wszystkie szczeble naukowe i administracyjne PWSSP. W 1989 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Był kierownikiem pracowni i Katedry Szkła, prodziekanem, dziekanem, prorektorem. W kadencji 2002-2005 pełnił funkcję rektora uczelni, która zmieniła nazwę na Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Obecnie jest członkiem senatu tej uczelni. Jego uczniami byli znani artyści m.in. Czesław Zuber, prof. Małgorzata Dajewska, prof. Kazimierz Pawlak, Janusz Robaszewski i dr Mariusz Łabiński. Aktualnie mieszka w Polanicy-Zdroju, prowadzi własne studio projektowe, opracowując m.in. projekty opakowań szklanych polskich alkoholi (m.in. dla Lubuskiej Wytwórni Wódek Gatunkowych "Polmos" w Zielonej Górze).