Przejdź do treści

Tropy Natury

Fotorelacja
Opublikowano 01 gru 2022
im

Studentki Katedry Szkła zrealizowały Szklaną instalację Tropy Natury- w zabytkowym parku w Wyszkowie.

W ramach współpracy Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu z Hutą Szkła Opakowaniowego w Wyszkowie – Ardagh Glass S.A – powstała szklana instalacja artystyczna Tropy Natury, która w zeszłym miesiącu stanęła w zabytkowym parku miejskim im. K. F. Wazy w Wyszkowie.


Projekt został zrealizowany w ramach praktyk, i dał studentkom sposobność zapoznania się z procesami technologicznymi huty szkła opakowaniowego. W projekcie udział wzięły Studentki z Pracowni Projektowania Konceptualnego i Eksperymentu, prowadzonej przez
dr Agnieszkę Leśniak Banasiak z Katedry Szkła.

Autorką wybranej i wykonanej koncepcji jest studentka 3 roku Joanna Latawiec, a zespół realizacyjny to studentki: Paula Lis, Justyna Dżaman i Julia Ciułek. Konstrukcje metalowe wykonała firma Pospawane.

 Tropy Natury- to projekt, który opiera się na sensorycznych doświadczeniach przyrody – wyjaśnia autorka pracy, Joanna Latawiec. Zastosowałyśmy szkło do zobrazowania struktur naturalnych (takich jak kora, trawa, liście) występujących w naszym ekosystemie, a niestety często niedocenianych. Niejednokrotnie obserwujemy dewastację naturalnego środowiska za sprawą szkodliwych czynników ludzkich oraz niewiedzy szerokiej części społeczeństwa. Forma ściany z wykorzystaniem naturalnego ekologicznego materiału szklanego oraz metalu powinna prowokować do odnajdywania ciekawych struktur w przestrzeni parkowej oraz uczulić na dbałość o piękno naszego środowiska. Każdy może podejść i doświadczyć założenia poprzez np. swobodny dotyk (co nie jest mile widziane przy innych instalacjach publicznych). Światło słoneczne przechodzące przez różnego rodzaju szkła pozwala na rzutowanie struktur na siebie oraz przestrzeń, co dodatkowo wzmacnia efekt odbioru. Sensoryczna ściana poprzez wykorzystane struktury naturalnie integruje się z przestrzenią a zarazem ingeruje w nią poprzez nowoczesną formę, zwracając uwagę na coś nowego, niespotykanego, interesującego. Instalacja w razie uszkodzeń posiada odpowiednie elementy konstrukcyjne pozwalające z łatwością wymienić odpowiedni element ponieważ bezpieczeństwo zarówno środowiska jak I człowieka odgrywa tutaj znaczącą rolę.

Huta szkła w Wyszkowie – Ardagh Glass S.A – od ponad 100 lat produkuje opakowania wykonane z najbardziej ekologicznego i zdrowego materiału. Szkło, bo o nim mowa, jest fascynujące i stanowi również inspirację dla wielu artystów.

Renata Szwarc / menager projektu ze strony Ardagh Glass S.A.: Zdajemy sobie sprawę z tego, że nasza huta jest dla miasta bardzo ważna, jesteśmy przecież jednym z większych pracodawców w regionie – komentuje Renata Szwarc z Ardagh Glass S.A. Chcieliśmy podarować mieszkańcom Wyszkowa coś pięknego, co jednocześnie mogłoby nawiązywać do przedmiotu naszej działalności. Kochamy szkło i jesteśmy bardzo dumni, że nasze opakowania mogą być przetwarzane nieskończenie wiele razy. My jednak na co dzień zajmujemy się produkcją szkła opakowaniowego, dlatego do współpracy przy tym projekcie zaprosiliśmy grupę studentek Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, które w ramach praktyki  zaprojektowały i wykonały dla nas tę instalację. Warto wspomnieć, że panie artystki wykorzystały do tego celu szkło z naszej huty.

cisz_katedra-szkla_pracownia-projektowania-konceptualnaego_joanna-latawiec-
cisz_katedra-szkla_pracownia-projektowania-konceptualnaego_joanna-latawiec-
cisz_katedra-szkla_pracownia-projektowania-konceptualnaego_joanna-latawiec-

Pozostałe aktualności