
Dwunarodowe warsztaty artystyczne w dniach 15-19.07.2013 roku
Dwunarodowe warsztaty artystyczne w dniach 15-19.07.2013 roku
w Centrum Edukacji i Spotkań Zamek Trebnitz
(Schloß Trebnitz Bildungs- und Begegnungszentrum e.V.)
„TRANSLOKACJA"
spotkanie polsko-niemieckie
„translokacja (zmiana miejsca, przeniesienie, z łacińskiego locus: miejsce) rozumiane jest jako zmiana; na przykład: przemieszczenie fragmentu chromosomu w inne miejsce tego samego lub innego chromosomu i powstanie formacji z nowymi cechami, o nowym działaniu" (Wikipedia/DE)
OK- „Okay to potoczne słowo oznaczające zgodę, akceptację, porozumienie, lub potwierdzenie. "Okay" często pojawia się jako loanword w wielu innych językach (słowo pożyczka- to słowo zapożyczone z języka dawcy i wprowadzone do języka odbiorcy)" (Wikipedia/EN)
„translacja (inaczej przesunięcie, w przestrzeniach euklidesowych jest izometrią, nie zmienia zatem kształtu figury ani żadnej relacji wewnętrznej między jej elementami, natomiast zmienia jej położenie w stosunku do pozostałych nie podlegających translacji figur" (Wikipedia/PL)
Tytułowa „Translokacja" jest połączeniem czy nałożeniem dwóch wyrazów translacji i translokacji, których znaczenie (w matematyce i genetyce) oraz etymologia buduje skojarzeniowe obszary dotykające problemów jednostek przesiedlonych, emigrantów lub o niejednoznacznej narodowości. Ta gra słowna przy użyciu terminów oraz sformułowań matematyczno-medycznych jawi się tu wręcz jako zespół metafor opisujący zawiłą sytuację osób i rodzin, które często bez ich osobistej zgody wplątane zostały w polityczną grę państw i mocarstw. Zagadnienia te dotyczą oczywiście wielu sąsiadujęcych ze sobą państw i są stałym fragmentem rodzinnych historii związanych z nieustannym przesuwaniem i wytyczaniem granic. (T.Opania)
Chcemy podczas warsztatów postawić pytanie:
Jakie zmiany w postrzeganiu i rozumieniu naszej kulturowej tożsamości ukazują się poprzez realizację wspólnych projektów artystycznych?
W seminarium brać będą udział wolontariusze z FSJ Kultur oraz studenci Katedry Mediacji Sztuki Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Mamy nadzieję, że poprzez pracę tematyczną z wykorzystaniem różnych środków przekazu wyraźniej będą postrzegać swoją, indywidualną tożsamość kulturową. Umożliwi im to lepsze poznanie innych. „Graniczne doświadczenie", ma na celu odnalezienie wspólnych, często nakładających się znaczeń i wydobycia różnic wynikających z identyfikacji kulturowych. Pozawerbalne pokonywanie barier może być impulsem do artystycznych rozważań. Wszystkie wasze sugestie i pomysły są mile widziane.
„Artystyczne media" do wyboru: przedmiot sztuki / rzeźba / instalacja/ performance / sceniczne przedstawienie/ film i fotografia. Wybieracie medium w którym chcecie pracować. W polsko - niemieckich tandemach ustalicie, którą formę wypowiedzi zastosujecie. Między sobą wyjaśnicie jak chcielibyście opracować temat, co powinno być przesłaniem a co produktem. W tej kwestii uczestnicy mają dowolność wyboru. Mogą liczyć jednocześnie na wsparcie profesjonalnych prowadzących (Tomasz Opania, Maria Wrońska, Laurent Lavole, Peter Oehlmann), którzy będą raczej towarzyszami a nie instruktorami.
Prezentacja wspólnych wyników pracy odbędzie się w czwartek wieczorem, jeśli będzie to możliwe będzie ona publiczna. W piątek natomiast odbędzie się ewaluacja (podsumowanie) seminarium oraz prezentacji. Będzie ona stanowiła refleksję nad przeżytymi zmianami i rolą artystycznej pracy w międzykulturowym nauczaniu.
Organizator zapewnia noclegi i wyżywienie podczas warsztatów. Zostaną również zapewnione podstawowe materiały realizacyjne. Przewidziana jest publikacja podsumowująca działania.
Uczestnicy przyjeżdżają na własny koszt (Katedra Mediacji Sztuki wystąpi o wsparcie do samorządu studenckiego ASP i opłacenie transportu)
Kierownictwo, organizacja:
ad Tomasz Opania - Kierownik Katedry Mediacji Sztuki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu
Darius Müller, Schloß Trebnitz e.V.
Info: Agnieszka Kłos