Sympozjum Dmuchaczy Szkła w płomieniu palnika

Opublikowano 30 kwi 2024
im
Sympozjum Dmuchaczy Szkła w płomieniu palnika

W dniach 25-26 kwietnia miało miejsce międzynarodowe Sympozjum Dmuchaczy Szkła w płomieniu palnika. Wydarzenie zorganizowane przez dr Kamilę Mróz we współpracy z mgr Piotrem Leszczyńskim z Uniwersytetu Gdańskiego oraz ze Stowarzyszeniem Palnikowej Obróbki Szkła.

Uczestnicy:

- Peter Schweifel - mistrz szkła laboratoryjnego - Prezydent Niemieckiego Związku Dmuchaczy Szkła V.D.G.

- Mara Schwanke - dmuchaczka szkła laboratoryjnego, zastępca prezydenta V.D.G.

- Roswitha Krebs - Goldbecker - dmuchaczka szkła laboratoryjnego z Uniwersytetu w Bremie

- Thomas Niess - dmuchacz szkła laboratoryjnego z Uniwersytetu w Tybindze, redaktor naczelny kwartalnika V.D.G.

- Michał Adamski - dmuchacz szkła laboratoryjnego Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych Polskiej Akademii Nauk, który zaprezentował jak wykonać palnik do szkła z kwarcu

- Anita Misiorek - absolwentka ASP, dmuchaczka szkła laboratoryjnego Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych Polskiej Akademii Nauk

- Katarzyna Krej - absolwentka ASP, pełnoetatowa artystka szkła

- Katarzyna Nowobilska - artystka, która zaprezentowała technikę fumingu czyli napylania złota i srebra na szkło borokrzemowe

- prof. dr hab. Wojciech Kamysz - chemik, dziekan Wydziału Farmaceutycznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

- Piotr Leszczyński - dmuchacz szkła laboratoryjnego z Uniwersytetu Gdańskiego

- Jarosław Krajnik - dmuchacz szkła laboratoryjnego, neoniarz z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu

- Joanna Orlikowska - autorka biżuterii ze szklanych korali

- Patryk Adamczyk - właściciel firmy Gomar - wytwórni szkła technicznego i laboratoryjnego, która jest liderem na polskim rynku w produkcji areometrów  i termoareometrów szklanych.

- Dariusz Szymański - specjalista renowacji szkła użytkowego i dekoracyjnego z Łodzi

- Karolina Jarkowa - dmuchaczka szkła w firmie WPL z Gliwic

- Andrzej Widera - specjalista w dziedzinie neonów z Zawiercia

- Karl i Marie - para podróżująca po Europie vanem szlakiem artystów i miejsc związanych ze szkłem

Celem tego spotkania było nawiązanie nowych kontaktów pomiędzy przedstawicielami przemysłu, artystami i studentami, którym towarzyszyła wymiana cennych informacji i osobistych doświadczeń, wzajemna inspiracja oraz wsparcie. Była to również okazja do budowania i formalizowania struktur Stowarzyszania Palnikowej Obróbki Szkła, które oprócz popularyzacji i ochrony rzemiosła chce zająć się możliwością odtworzenia przy cechu rzemiosł mineralnych ścieżki kształcenia i nadawania tytułów cechowych dmuchaczom szkła palnikowego.

Spośród studentów szczególnie zaangażowana w wydarzenie była Urszula Gołdasz, która w czwartek przeprowadziła z uczestnikami warsztaty dmuchania baniek w hucie, a w piątek zaprezentowała, jak wykonuje swoje kieliszki.