Przejdź do treści

Laureatki 20. edycji Graduation Projects

Ogłoszenie
Opublikowano 10 mar 2022
im

Do 20. edycji przeglądu zgłoszono 312 dyplomów (w tym 131– 3D i 181 – 2D), z których jury zakwalifikowało do wystawy 30 prac, w tym projekty dyplomowe powstałe w Pracowni Projektowania Komunikacji Wizualnej, Katedra Wzornictwa, pod kierunkiem dr hab. Marty Płonki.

Sandra Ignatowicz, projekt dyplomowy pt. „Między-Gwiezdnik – Zobrazowanie twórczości Stanisława Lema poprzez zbiór ilustrowanych form graficznych"

Wybrałam postać Stanisława Lema ze względu na podziw jakim darzę jego osobę oraz twórczość, a w swej pracy starałam się zachować jego wskazówki, przestrogi dotyczące opisów pojawiających się postaci. Głównie skupiłam się na postaci człowieka oraz „obcego”, abstrakcyjności pomysłów i opisów w kontekście do nauk biologicznych. Lektura jego dzieł sprawiła, że zaczęłam dostrzegać, jak bardzo postrzegamy świat przez pryzmat stereotypów i jak dalece jesteśmy od wolnego myślenia, przyjmowania tego co „obce”. 

Martyna Rak, projekt dyplomowy „Wcielenia – książka pop-up”

Projekt „Wcielenia" to książka-eksperyment, forma doświadczenia, w którym zmiennymi są światło, cień, ciało człowieka, obiekty materialne, ruch oraz powierzchnie pełniące rolę ekranów. Lektura zawiera analizę metaforycznie pojmowanego motywu cienia w kulturze na podstawie siedmiu wybranych tematów zaczerpniętych z dzieł literackich, mitów, legend, koncepcji filozoficznych i psychologicznych, które zostały zinterpretowane pod kątem historii i oddziaływania teatru. „Wcielenia” są próbą zwizualizowania niejasnych i względnych pojęć, takich jak rzeczywistość, aura, obecność, dusza, jaźń czy wartość. Przyjęta ulotna metoda cieniowych obrazów pozwala na oddanie ich wyjątkowego charakteru nieuchwytności i zmienności. To scenografia kształtowana na żywo, spektakl przeżywany z pełnym poczuciem chwili obecnej,  ze wszystkimi możliwymi konsekwencjami, próbami i pomyłkami. To inscenizacja teatru cieni, którą czytelnik może sam kształtować poprzez zabawę skalą, proporcjami i barwą z wykorzystaniem najprostszych metod projekcji. Przestrzenne elementy książki uzupełnione o treść zgłębiającą metafizyczne aspekty cienia mają zainspirować i przygotować do samodzielnego eksperymentowania ze światem cieni.

Zdjęcia: Mateusz Pławski

Międzynarodowy Przegląd Projektów Dyplomowych „Graduation Projects” ma charakter środkowoeuropejski, a jego uczestnikami są dyplomanci kierunków projektowych z Czech, Polski, Słowacji i Węgier oraz obywatele tych państw studiujący poza krajami Grupy Wyszehradzkiej. Można zgłaszać prace licencjackie, jak i magisterskie. Dyplomy są oceniane w dwóch kategoriach: 2D i 3D – grafiki użytkowej (w tym projektowania stron WWW, użytkowych projektów aktywnych, czy aplikacji ekranowych) oraz wzornictwa przemysłowego (z uwzględnieniem tkanin, ubioru, szkła lub ceramiki).

Pozostałe aktualności