Przejdź do treści

Last but not least…

Fotorelacja
Opublikowano 29 sty 2024
azg
Wystawa wybranych prac z rysunku studyjnego 2021-2023

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wernisażu wystawy studentów VI Pracowni Rysunku wieńczącej współpracę duetu dydaktycznego Kielan-Promna.

Prezentowaną aktualnie wystawę w Galerii Niezależnej (tj. przestrzeni ekspozycyjnej czwartego piętra budynku CSU CI ASP Wrocław) można uznać za ostatnie wspólne przedsięwzięcie dydaktyczne współpracujących przez dwanaście lat prof. Piotra Kielana i dr hab. Marleny Promnej-Pietrek. Choć formalnie wystawa jest symbolicznym zakończeniem kooperacji, to chyba ciekawszy jest fakt, że następująca zmiana zapowiada nowy rozkład energii dydaktycznej i wzbogacenie oferty edukacyjnej Kierunku Rysunek.  Bo nie ma co do tego wątpliwości, że nowoutworzona przez dr hab. Marlenę Promną-Pietrek II Pracownia Rysunku (211) oraz VI Pracownia Rysunku prof. Piotra Kielana wraz z asystentką dr Katarzyną Tomaszewską (212) będą tradycyjnie utrzymywać dynamiczne tempo edukacyjne oraz promować rysunek w jego możliwie szerokim zakresie, z zastosowaniem metod nowoczesnej edukacji artystycznej. Kontynuacja misji kształcenia rysunku jako autonomicznego i progresywnego medium, opartego o silną koncepcję oraz warsztat artystyczny stanowi więc swoistą wartość dodaną rozwijającej się oferty programowej Katedry Rysunku. Program obydwu pracowni skierowany jest do studentów zainteresowanych nabywaniem nie tylko kompetencji warsztatowych, ale także umiejętności przekładania ich na język rysunku interdyscyplinarnego.

Zaprezentowane na wystawie prace to zaledwie fragment bogatego dorobku studentów VI Pracowni Rysunku.  Powstałe w latach 2021 -2023 prace zrealizowane zostały w ramach ćwiczeń w pracowni i przedstawiają różne drogi poszukiwań w obszarze studium postaci. Jak mówi prof. Piotr Kielan -  Dla nas pokaz ten ma dodatkowe znaczenie, ponieważ jest on zarówno dokumentacją, jak i swoistym podziękowaniem skierowanym do studentów, którzy dzielnie przebrnęli przez semestry objęte covidowymi restrykcjami. Warto w tym miejscu przywołać fakt, że w VI Pracowni Rysunku poza okresem ścisłego lockdownu wiosną 2020 roku, nieprzerwanie odbywały się stacjonarne zajęcia z modelem. W czasach globalnego niepokoju i powszechnie odczuwalnej niepewności jutra, pracownia 212 była oazą stałości, tradycyjnego procesu kształcenia oraz planowych spotkań grupy studenckiej z Profesorem.

Obok rysunków typowo studyjnych skupiających się wokół analizowania ludzkiej anatomii, na ekspozycji można zobaczyć barwne wypowiedzi charakteryzujące malarski profil VI Pracowni Rysunku. Prace cechują się silną syntezą, czasami szkicowością, interpretacją formy i dbałością o materię rysunkową. Powstałe w trakcie cztero lub ośmiogodzinnych sesji rysunkowych prace raczej rzadko mają charakter skończonych wypowiedzi. Ważniejszy jest bowiem proces rysowania, a nie końcowy wytwór.  Celem studiowania rysunku jest przede wszystkim rozbudzanie naturalnej ekspresji twórczej oraz języka wypowiedzi poprzez analizę procesów twórczych i opanowanie różnorodnych mediów. Ta sprawdzona metoda w efekcie kilkuletniego kształcenia staje się silnym fundamentem unikatowej oraz oryginalnej strategii twórczej, odpornej na sezonowe mody i konwencjonalne trendy.

Marlena Promna

Pozostałe aktualności