KapustaHaggis.....Polsko-Szkocka wystawa malarstwa / 28.03 godz 18.00

Opublikowano 26 mar 2009

Będzie to niezależna,międzynarodowa wystawa wymiany pomiędzy Edinburgh College of Art i naszą uczelnią, reprezentująca rezultaty pracy z pobytu na stypendium zagranicznym Erasmus.

Zapraszają Agnieszka Kalnik, Katy Thomson, Bobby Nixon i Piotr Gardecki. KapustaHaggis 28 marca-4 kwietnia 2009 www.23.sitka.pl/ e-mail: kapustahaggis@googlemail.com tel. 071.34.10.666 Wernisaż 28 Marca 2009. Godz.18.00. Galeria G23 Jagiellończyka 10c 50-240 Wrocław. W wystawie udział biorą: Agnieszka Kalnik (ur.1984) Akademia Sztuk Pięknych, Wrocław Miasto, pejzaż i podróż w kwadracie. To trzy motywy, które determinują moją ostatnią serię prac, czyli około 30 małych (około 20 x 20 cm) kwadratowych formatów i kilka większych płócień (około 110 x 110 cm). Wybrałam kwadratowy format, ponieważ jest skondensowany, skupia uwagę na konkretnej kompozycji a zarazem łatwo pozwala zestawiać całą serię w czworobok lub pas. Zależy mi także na możliwości dowolnego zmieniania kolejności poszczególnych elementw cyklu. Prace inspirowane na pograniczu dokumentacji fotograficznej i szkicownika są próbą uchwycenia ulotnych wspomnień związanych z miejscem, konkretnymi sytuacjami, ale jednocześnie moją interpretacją świata. Kolor, żart, symbol, surrealizm. Własna interpretacja świata, czyli nieznaczna zmiana realnego punktu oparcia jakim jest pejzaż danego miejsca. Działania takie jak: dodanie koloru do szarych polskich blokowisk, odrealniające, złote, magiczne nieba rodem z ikon, latające spodki tudzież filiżanki, oczy krążące w powietrzu, śniące koty. Do tego wszystko w mocnych, energetycznych zestawach kolorystycznych aby przełamać codzienną szarą szarość. Ekspresyjne pociągnięcia pędzla zestawione z płaską plamą, szablonem i kreską z monotypii. Różnorodność faktur. Miasta: Jelenia Gra, Paryż, Wrocław, Edynburg. Katy Thomson (ur.1988) Edinburgh College of Art Moje prace są absurdalne, śmieszne, szalone, nietypowe, pomylone; maszyny, pułapki na myszy, latające parasolki i niezwykłe francuskie historie, niesamowite i obrażające limeryki. Moją intencją jest zaprezentowanie odbiorcy intensywnego dialogu poprzez obraz, tekst, płaszczyznę, wzór i formę. Jestem zainteresowana tworzeniem przestrzeni, w której widz może oglądać moje prace od środka i od zewnątrz, gdzie różne warstwy obiektw i struktur mogą być odkrywane poprzez całość i jej szczegóły. Mój pobyt w Polsce miał wpływ na odkrycie nowych sposobw zaprezentowania postaci i jej charakteru poprzez rysunek studyjny i eksperymenty z farbą. Piotr Gardecki (ur.1978) Akademia Sztuk Pięknych, Wrocław Obrazy są inwestycją czasu i energii, którą poświęciłem, aby poznać warsztat i opanować technikę. Każda praca – rezultatem doświadczania, prób i błędów aby znaleźć temat i doskonałą formę. Podczas realizacji posługuję się różnymi narzędziami – nie tylko tradycyjnym pędzlem, ale także szpachlą, nożem, czy piłą, ponieważ każde z nich ma inną ekspresję, pozwalającą mi wydobyć z obrazu głębię. Obecnie odchodzę od szczegłowego odwzorowania z fotografii, ponieważ doszedłem do wniosku, że malarstwo jest głównie kolorem. Zamiast konkretnego, figuratywnego tematu z fotografii, prace opieram na rysunku, który daje mi o wiele więcej możliwości interpretacji. 8-miesięczny pobyt w Edynburgu na stypendium w College of Art pozwolił mi się uwolnić od figuratywnego przedstawiania, czego przykładem są najnowsze prace. Bobby Nixon (ur.1989) Edinburgh College of Art Moje prace opowiadają historię opierającą się na postaci i jej określonym otoczeniu. Wydział grafiki na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu jest doskonały i nauczyłem się bardzo dużo podczas studiów. Jednym z głównych powodów wyjazdu na wymianę do Polski było podejście do rysunku na uczelni. Po otwarciu wystawy KapustaHaggis w G23, w CRK o godz. 20 odbędzie się koncert na którym zagrają: EL BANDA (Warszawa) FIX MY HEAD (USA) ANTIDOTUM (Warszawa) KNIFE IN THE LEG (Lublin)