Przejdź do treści

Geniusz na Jelonkach

Ogłoszenie
Opublikowano 20 paź 2023
and

Instytut Papieża Jana Pawła II oraz Pracownia Speculum Byzantinum Wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają na panel naukowy z okazji Roku Jerzego Nowosielskiego pt. Geniusz na Jelonkach.

Konferencja odbędzie się 22 października o godz. 15.00 w Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Warszawie. Spotkanie będzie poświęcone wybitnemu polskiemu artyście Jerzemu Nowosielskiemu oraz jego niezwykłemu dziełu sztuki sakralnej – polichromii ze świątyni warszawskich Jelonkach. Uchwałą Sejmu RP rok 2023 jest dedykowany temu wielkiemu twórcy, który łączył w sobie geniusz plastyczny i głębie prawosławnej teologii.

Jerzy Nowosielski jest w polskiej kulturze artystą, który w wybitny sposób połączył w swojej sztuce Wschód i Zachód, stwarzając przestrzeń do wzajemnego wzbogacania się tradycji chrześcijańskich. Wyraźnie świadczy o tym wielość sakralnych realizacji Jerzego Nowosielskiego w kościołach rzymsko-katolickich, jak również jego związek i uznanie dla jego sztuki okazywane przez krakowskiego kardynała Wojtyłę – św. Jana Pawła II.

Geniusz na Jelonkach. Panel naukowy z okazji Roku Jerzego Nowosielskiego

Dzieło Nowosielskiego na Jelonkach nadal pozostaje mało znane, choć zajmuje wyjątkowe miejsce w twórczości krakowskiego artysty. Celem panelu jest przybliżenie artystycznego i teologicznego znaczenia tych polichromii, jak również uświadomienie roli tego wyjątkowego twórcy i myśliciela w polskiej kulturze i duchowości. W spotkaniu wezmą udział historycy sztuki, teologowie i artyści, którzy spróbują określić specyfikę sakralnej twórczości Nowosielskiego, podjęty przez niego problem odrodzenia ikony, syntezy wschodniej i zachodniej tradycji artystycznej oraz poprzez różne dyskursy opisać dzieło artysty na Jelonkach. Podczas panelu wystąpią: prof. Aleksandra Sulikowska-Bełczowska (UW) – historyk sztuki, specjalistka w sztuce wschodniochrześcijańskiej; prof. Łukasz Murzyn – plastyk z krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego; dr Krystyna Czerni – znawczyni twórczości Jerzego Nowosielskiego; bp prof. Michał Janocha (UW) – historyk sztuki i znawca ikony, Witalij Michalczuk (UW) – dyrektor Muzeum Ikon w Warszawie; Łukasz Hajduczenia –śpiewak i muzykolog, specjalista w zakresie muzyki i sztuki cerkiewnej.

W drugiej części spotkania odbędzie się oprowadzanie po kościele na Jelonkach, czyli bezpośrednie spotkanie z dziełem Jerzego Nowosielskiego, któremu będzie towarzyszyć koncert muzyki cerkiewnej w wykonaniu męskiego zespołu muzyki cerkiewnej Katapetasma.

Pozostałe aktualności